Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
25 Aralık 2018 ( 508 izlenme )
Reklamlar

Aile Bakanlığı’nda “umre dolandırıcılığı” krizi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Danışmanı ve eski AKP Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, vekilliği döneminde dolandırılmış ve konuya ilişkin şikâyette bulunmuştu.


AKP’li Karaburun'un kapısını vekilliği döneminde, Osmanlı Kadınlarının Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Semiha Ahretlik çalmıştı. Ahretlik, 40 kadar engelli, yetim ve kimsesiz kadını umreye götürmek istediklerini söyleyip, bu hayır işine öncülük yapmalarını rica etmişti.

Yemek düzenleyip para topladıktan sonra umre planını yapan Karaburun, o dönem yaşadıklarını Olay gazetesinden Mustafa Özdal’a şöyle anlatmıştı:

“Altında banka hesap numaralarının olduğu biletleri milletvekili arkadaşlara yolladıktan sonra, Semiha Ahretlik'ten kaç bilet satıldığını, banka hesabında ne kadar para biriktiğini sordum. Ancak yanıt alamadım. Bu arada, uçak paralarının Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdulaziz el Suud tarafından karşılanacağını öğrenince, Ahretlik'ten toplanan paraların umreye gidecek olan engelli, yetim ve kimsesizlere dağıtılmasını istedim. Ancak Ahretlik, ilk günler buna da yanaşmadı. Israrlarım sonucu, parayı dağıttı. Ancak umrede de hiç masrafımız olmadı. Kutsal topraklarda bizi Kral'ın askerleri karşıladı. Ayrıca, Zemzem Tower ve Crowne Plaza gibi lüks otellerde kaldık ve bunun parasını da Suudi Arabistan Kralı'nın karşıladığını öğrendim. Ben, annemi ve yardımcımı da götürmüştüm. Ancak yanımda getirdiğim 2 kişinin tüm masraflarını cebimden karşıladım. Toplanan paraların nereye gittiğine yönelik şüphelerim arttı.”

Karaburun, umreye giden 40 kişiden sadece 16'sının engelli, yetim ve kimsesiz olduğunu görünce şok olduğunu ifade etmişti. Türkiye'ye döner dönmez, Dernekler İl Müdürlüğü'ne, Osmanlı Kadınlarının Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunan Karaburun’un girişimiyle dernek kapatılmıştı.

DERNEK KAPANDI AHRETLİK BOŞANDI

İddialara göre derneğin kapanmasıyla Semiha Ahretlik’in faaliyetleri sona ermedi.

Semiha Ahretlik eşinden boşanması sonucu Semiha Yavuz olarak bu kez “Ar Rayyan Vakfı”nda girişimlere başladı.

Başkan Yardımcısı olan Semiha Ahretlik bu kez Aile Bakanlığı Yetiştirme Yurtlarında kalan öğrencileri vakıf aracılığıyla umreye götürmek üzere harekete geçti.

Semiha Yavuz’un; Aile İl Müdürü Erkut Önes’e, İl Müdürünü de çocuklarla beraber ücretsiz olarak umreye götürmesi karşılığında protokol imzalattığı öne sürüldü.

Öte yandan, çocuklara tanınan ücretsiz umre imkanından İl Müdür Yardımcısı Fikriye Aydın’ın da yararlanmak istediği İl Müdürü Erkut Önes’in bu ücretsiz umreden kendisinin yararlanacağını belirtmesi üzerine tartıştıkları ve İl Müdür Yardımcısı Fikriye Aydın’ın Erkut Önes tarafından görevlerinin alındığı ileri sürüldü.

https://odatv.com/aile-bakanliginda-umre-dolandiriciligi-krizi-25121830.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bulgaristan'da Türkiye'de görülmeyecek istifa! Osmangazi Köprüsü’nde 3.3 milyarlık vurgun iddiası! Emeklilikte yaşa takılanların kıdem tazminatı tehlikeye girdi! İşte EYT ile ilgili son gelişmeler Türkiye genelinde yapılan koronavirüs anketinde çarpıcı sonuçlar!