Anasayfa1
26 Ekim 2022 ( 12 izlenme )
Reklamlar

AKP gizli ihalelere hız verdi: 7 milyarlık özel davet!


AKP milyarlarca liralık gizli saklı dev ihalelere hız verdi. Son olarak TCDD, KaramanUlukışla Hızlı Tren projesi kapsamındaki karayolu ihalesi kimselere duyurulmadan özel olarak davet edilen iki müteahhide verildi. Gizli ihaledeki sözleşme bedeli tam 6 milyar 799 milyon lira.


AKP iktidarı, 2022’nin en büyük ihalelerinden birini daha istediği müteahhitlere gizli ihaleyle verdi. Yaklaşık maliyeti 7 milyar 245 milyon 492 bin 387 lira olarak hesaplanan karayolu projesi için kimselere duyurulmadan gizli kapaklı ihale düzenlendi.

Rekabete imkan sağlayan açık usül yerine Kamu İhale Kanunu’nun, deprem gibi olağanüstü durumlarda izin verdiği 21b Pazarlık usulünün kullanıldığı ihaleye katılacak müteahhitler özel olarak belirlendi.

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre, 27 Eylül’de Ankara’da TCDD binasında gerçekleştiği öğrenilen ve sadece dört teklifin alındığı ihale özel olarak davet edilen DEMCE Yapı ve İntekar Yapı İş Ortaklığı’na 6 milyar 799 milyon 113 bin liraya verildi.

Tam adı, “KaramanUlukışla Hızlı Tren Projesi Kapsamında İstasyon Yolları, Emniyet Tünelleri ve Muhtelif Yerlere Sanat Yapıları Yapım İşi” olan projenin sözleşmesi 21 Ekim’de imzalandı. Sözleşmeye göre 21 Ekim 2022’de başlayıp, 25 Ekim 2024’te tamamlanacak.

İKİ İHALEDE 9 MİLYAR 200 MİLYON TL

Demce ve İntekar Yapı İş Ortaklığı’na bu yıl başında başlayan “ÇaycumaBartın Ayrımı HisarönüZonguldak Yolu 519 kilometre arası Yapım İşi” ihalesi de yine gizli kapaklı özel davetle verilmişti. 14 Ocak’ta inşaatına başlanan karayolu projesi için Demce ve İntekar’la 2 milyar 399 milyon liralık sözleşme imzalanmıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP kurucusu Ayşe Böhürler’e göre ‘her Türk vatandaşının buzluğu ve kileri dolu!’ Uşşaki tarikatı şeyhi, Kılıçdaroğlu'nu ve Alevileri tehdit etti ! 2022'de satılan tarla sayısı eyvah dedirtti: Bu tarım arazilerini kim aldı? Bülent Arınç'tan AKP'yi karıştıracak Sedat Peker çıkışı! "Yasadışı işlere tevessül eden her kim var ise adalete teslim edilmelidir"