Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
21 Ekim 2019 ( 295 izlenme )

AKP’li Başkan, İmamoğlu, Yavaş ve Soyer’den yardım istedi


Şanlıurfa’nın Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya; Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Tunç Soyer’e “gönül köprüsü” kuralım çağrısı yaptı.Suriye’deki iç savaştan kaçanlarla nüfusu günden güne artan Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde şimdi de Barış Pınarı Harekatı yoğunluğu yaşanıyor. Harekatla birlikte nüfusu bir anda 115 binden 300 bine çıkan Akçakale’de AKP’li belediye başkanı Mehmet Yalçınkaya; Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Tunç Soyer’e “gönül köprüsü” çağrısı yaptı.

TSK tarafından yürütülen “Barış Pınarı” harekatı ile birlikte Akçakale’de tarihi günler yaşanıyor. Yaklaşık 115 bin olan ilçenin nüfusu mülteci, asker, gazeteci ve diğer görevlilerle birlikte 300 bine dayandı.

Çalışmaları hızlandıran Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Sözcü’ye açıklamalarda bulundu. Yalçınkaya; “Tel Abyad ile Akçakale arasından tren yolu geçen tek bir ilçeydi. Biz yıllarca huzurlu yaşadık. Biz Suriye’deki kardeşlerimizle çok iyi ilişkiler geliştirdik. Ardından Suriye’ye önce terör örgütü İŞİD, ardından terör örgütü PKK gelerek bütün huzurumuzu bozdu. Batı’nın laboratuvarlarından yetiştirilen ve bu bölgeye getirilen teröristlerin buradaki halkta karşılığı yok. Yaklaşık 9 yıldır Suriye’de yaşanan kargaşanın en büyük bedelini Akçakale yaşadı. Suriye’de 15 milyon insan yerinden edildi ve demografik yapısı bozuldu. Türkiye’ye gelen 5 milyon Suriyeli’nin 3 milyonu Akçakale üzerinden geçti. Onların günlük iaşeleri, sorumlulukları bizi çok zorladı” diye konuştu.

Akçakale’de yaşananları da anlatan Yalçınkaya, “Operasyon başladığında terör örgütü PKK ilçemize havan mermileri attı. Bir memurumuz ve Suriyeli 9 aylık bebeğimiz bu saldırılarda hayatını kaybederken, 50 vatandaşımız da yaralandı. 13 ev ise atılan havan mermilerinden zarar gördü. Hasar gören evler tespit edilerek, gerekenler yapılmaya başlandı. Biz burada hayatın normal akışını hiç bozmadık. Dükkanlarımızın çoğu açıktı. Belediye hiç bir hizmetlerini aksatmadı. Yaklaşık 550 basın mensubu harekatı takip etmek için ilçemize geldi” dedi.

CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARINA SESLENDİ

Büyükşehir Belediye Başkanlarına da seslenen Yalçınkaya, “Akçakale’nin nüfusu 115 bin. Ama şu anda ilçemizde yaklaşık 300 bin insan var. Bizim lojistik ve hizmet ekipmanlarımız 115 bin kişiye göre ayarlıydı. Ona rağmen sokaklarda bir çöp bile bırakmadık. Askerimiz için de insanımız için de seferber olduk. Elimizden gelenin fazlasını yaptık. Biz bütün Türkiye’den yardım istiyoruz. Özellikle Ekrem İmamoğlu’na, Mansur Yavaş’a, Tunç Soyer’e ve diğer bütün belediyelerimize insanlarımıza sesleniyorum. Türkiye’den Akçakale’ye gönül köprüsü kuralım. Bize destek versinler” şeklinde konuştu.

https://www.abcgazetesi.com/akpli-baskan-imamoglu-yavas-ve-soyere-gonul-koprusu-kuralim-49447

Bunlar da İlginizi Çekebilir