Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
07 Nisan 2021 ( 4 izlenme )

AKP'ye yakın 'gazeteci'den bomba 'bildiri' itirafı! İfadeye çağrıldı!


104 emekli amiralin Pazartesi günü yapacağı 'Montrö ve Boğazlar' açıklaması Cumartesi gece basına sızdı. AKP'ye yakın Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır açıklamayı ilk kendisinin yayınladığını açıkladı.104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın “takke ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin ortak bir bildiri yayınlamıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise 104 emekli amiralin açıklaması ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

10 EMEKLİ ASKER GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı.

Yaş durumları nedeniyle emekli amirallerden Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey ise ifadeye çağrıldı.

Sekiz emekli amiralin İstanbul'da, ikisi ise Ankara'da gözaltına alındığı, İstanbul’daki emekli askerlerin Ankara’ya götürüldü. Amirallerin ilk önce Perşembe gününe kadar gözaltında kalacağı açıklanmıştı ancak yeni gelen bilgilere göre önümüzdeki hafta Pazartesiye kadar amirallerin gözaltında kalacağı öğrenildi.

Emekli amiraller Perşembe gününe kadar gözaltında tutulacak. Açıklama ile ilgili en çok tartışılan konuların başında yapıldığı saat gelmişti, gece yarısı yayımlandığı iddia edilmişti. Ancak, emekli amirallerin açıklamayı o saatte değil Pazartesi gündüz yapacağı öğrenildi.

Hükümete yakın Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır'dan bomba gibi bir itiraf geldi. Çakır, açıklamayı ilke kendi sitesinde yayımlandığını söyledi. Çakır Twitter hesabından, "Amirallerinizin imza teklifini reddeden vatanseverler o metni bana 23:10 gibi ulaştırdı. Ve metni 23:27'de AVAZTÜRK'e ben yükledim. Saat 23:40 civarı da haberi aktif edip 23:51'de sosyal medyadan paylaştım" ifadelerini kullandı.

Çakır, AKP'den istifa eden eski milletvekili Feyzi İşbaşaran ile sosyal medyadan tartıştı. İşte o tartışmalar...

İFADEYE ÇAĞRILDI

Bu tartışmaların ardından Çakır ifadeye çağrıldığını açıkladı. Çakır Twitter hesabından, "Muhtıracı amiraller soruşturması kapsamında ifade vermek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın talimatıyla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne davet edildim, oraya gidiyorum dostlar..." dedi.


http://www.krttv.com.tr/gundem/akp-ye-yakin-gazeteci-den-bomba-bildiri-h70928.html

Bunlar da İlginizi Çekebilir