Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
28 Nisan 2018 ( 1012 izlenme )
Reklamlar

Alevilerden flaş çıkış: ‘Artık eskisi gibi değiliz. Bizden oy alacaksanız…’

Alevi Vakıflar Federasyonu Olağan Genel Kurulu sonrası Türkiye’deki bütün cemevlerini yönetime alarak, güçlü bir yapı oluşturdu. Genel kurulda 3. kez güven tazeleyen Başkan Remzi Akbulut, AİHM kararlarının uygulanmasını isterken, aksi halde büyük tazminat davalarının söz konusu olacağını belirtti. Akbulut, muhalefete de sitemde bulunarak, ‘takipçi ve duyarlı olun’ dedi.


Cihan GÜNER/ YURT

Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Remzi AkbulutAİHM’de kazanılmış davalara ilişkin kararların uygulanmasını isteyerek, “Artık Aleviler dünkü Aleviler değil. Bizden oy alacaksanız hak ve taleplerimizi yerine getireceksiniz. Sabrımız kalmadı” dedi.

Vakfın 6. Olağan genel kurulunda üçüncü kez güven tazeleyen Akbulut, YURT’a önemli açıklamalarda bulundu. Bu dönemki yönetimin çok güçlü ve ayrıcalıklı oluşturulduğunu, Türkiye genelindeki bütün cemevlerini yönetime aldıklarını bildiren Akbulut, AİHM’de kazanılan davalara değinerek, şunları kaydetti:

‘MUHALEFET DE DUYARSIZ KALDI’

“Bu davalar, cemevlerine genel bütçeden pay verilmesi, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, zorunlu din derslerinin kaldırılması şeklindedir. Bu davalar konusunda ana muhalefet de, hükümet kadar duyarsız kaldı. Sitemlerimi belirtmek istiyorum. AİHM’in bu kararlarının bir an önce uygulanmasını talep ediyoruz. Hükümetten şunu istiyoruz. ‘Başbakanım siz bu kararları uygulayacak mısınız, uygulamayacak mısınız?’

‘HÜKÜMETİN BÜTÇESİ YETMEYEBİLİR’

Her sabah şehit haberleri ile uyanıyoruz, ülkemiz zor durumda diye sabırla bekliyoruz. Ama artık Alevilerin sabrı kalmadı. Kararlardan doğan ciddi müeyyidelerimiz var. Uygulanmaması halinde tazminat davalarına hükümetin bütçesi yetmeyebilir. Biz bu ülkenin asıl unsurlarıyız ve devletimizi her şeye rağmen zora sokmak istemiyoruz. Ancak bir an önce yargı kararları uygulanmalıdır. Muhalefet partilerinin de bunun takipçisi ve duyarlı olması gerektiğini kırmızı çizgiyle çekiyorum.”

‘ALEVİLER DÜNKÜ ALEVİ DEĞİL’

Remzi Akbulut, “Artık Aleviler dünkü Alevi değil. Oy alacaksanız bizim de eşik hak ve taleplerimizi yerine getireceksiniz” dedi. Akbulut, AİHM kararlarının aynı zamanda dünyada hakları verilmeyen tüm insanlar için emsal olduğunu kaydetti.

YENİ YÖNETİM

Alevi Vakıflar Federasyonu 6.Olağan Genel Kurulunda Remzi Akbulut başkanlığındaki yönetim, şu isimlerden oluştu:

Remzi Akbulut – Kayseri Cemevi Vakfı

Erdoğan Döner – Cem Vakfı Başkanı

Selami Sarıtaş – Kartal Cemevi Başkanı

İlhan Eren – Aydınlı Cemevi delegesi HAKEV

İsmail Kılıç – Eskişehir Vakıf Başkanı

Yavuz Olağan – Ümraniye ABKC üyesi

Haydar Baki Doğan – Cem Vakfı üyesi

Zeki Kayalar – Adalar Cemevi Başkanı

Hüseyin Gül – Ankara Hüseyin Gazi Vakfı üyesi

GÖREV DAĞILIMI

Yeni yönetimin oluşmasından sonra görev dağılımına da gidildi. Buna göre, Selami Sarıtaş 2. Başkan, Yavuz Olağan Genel Sekreter, İlhan Eren Genel Sayman, Erdoğan Döner Alevi Kurumları İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Zeki Kaya İnançtan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Haydar Baki Doğan Basından ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Haydar Baki Doğan Basın ve Örgütlerden, Ali Nevruz Eğitimden, İsmail Kılıç ise Anadolu Vakıflarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirildi.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/alevilerden-flas-cikis-artik-eskisi-gibi-degiliz-bizden-oy-h89947.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aladağ'da öğrenci yurdunda çocuğu bulunan baba 'Burası Süleymancı'ların yurdu.. Yurdu yıktılar bizim çocuklarımızı buraya yerleştirdiler !' Dünya Sağlık Örgütü: İlk aşı denemesi inanılmaz bir başarı Yurttaş gırtlağına kadar borç batağında! 7 YSK üyesi için suç duyurusu!