Anasayfa
20 Nisan 2019 ( 123 izlenme )
Reklamlar

Belediyeler el değiştirince istifalar hızlandı! 5.647 işçi Hakİş’ten ayrıldı


Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok büyük ildeki belediyelerin AKP’den CHP’ye geçmesi, “iktidarın arka bahçesi” diye eleştirilen Hak İş’ten istifaları hızlandırdı.Hakİş Başkanı Mahmut Arslan, 1 Nisan'dan bu yana 5 bin 647 taşeron işçinin Hakİş'ten ayrılıp DİSK ve Türkİş'e geçtiğini belirtirken, istifaların devam etmesi halinde gerekirse Çalışma Bakanlığı'ndan teftiş talebinde bulunacaklarını söyledi. Hakİş, iktidara yakınlığını kullanarak kamu kurumlarıyla belediyelerdeki işçileri kendi sendikalarına bağladığı gerekçesiyle yıllardır hem Türkİş hem de DİSK tarafından eleştiriliyordu. Seçimlerin ardından çok sayıda belediye AKP'den gittiği için işçiler sendika değiştirmeye başlayınca bu sefer eleştiri Hakİş'ten geldi.

BASKI İDDİASI

Sendika başkanlarını Ankara'da toplayan Hakİş Başkanı Arslan, AKP'den CHP ve HDP'ye geçen belediyelerdeki Hakİş üyesi taşeron işçilerin kendi istekleriyle değil baskıyla imza attıkları iddiasında bulundu. Arslan, Hakİş'ten istifa edip DİSK ve Türkİş'e geçen işçi sayısının 6 bin 647'ye ulaştığı bilgisini verirken, 4 bin 831 işçinin Hizmetİş, 566'sının Öz Güvenlik İş ve 250'sinin de Öz Taşımaİş Sendikası'ndan istifa ettiğini açıkladı. Üye kayıplarının devam etmesi halinde belediyelerle sonuna kadar mücadele edecekleri uyarısında bulunan Arslan, işçilere yapılacak baskılara karşı savcılıklara suç duyurusu, Uluslararası Çalışma Örgütü'nü harekete geçirme ve Çalışma Bakanlığı'ndan teftiş isteme dahil bir dizi önlem alacaklarını söyledi.

Arslan, Hakİş'in iktidara yakınlığını kullanarak taşeron işçileri üye yaptığı yönündeki Türkİş'in iddialarının sorulması üzerine, “12 Eylül döneminde Türkİş darbecilerle işbirliği yaptı” diye konuştu.

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/belediyelereldegistirinceistifalarhizlandi5647iscihakistenayrildi4496232/?fbclid=IwAR1v7_QDo4C53B6baxOvRwyN8j0Ta1Wwz_c3dhAJg7ZSPM0d0WjJe8zOJ0

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP seçmeni olduğunu itiraf eden bir çiftçiden Türkiye'nin gerçek tablosu ! İşte İstanbul'da AKP'nin bırakmak istemediği ilişkiler ağının haritası! Eski hakimden Türkiye için 'şeriat' uyarısı "Sokakta mini etekli kadın avına çıkacaklar" Bilirkişi, Fahrettin Altun'u haksız buldu: İzinsiz yaptırdığı eklentiler imar mevzuatına aykırı