Anasayfa1
24 Eylül 2018 ( 793 izlenme )

Bilal Erdoğan'ın Etnosporu sahte çıktı!

Dünya Etnospor Derneği (EWS), Bilal Erdoğan’ın ‘Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanlığına’ itiraz etti ve dikkat çeken açıklamalar yapıldı. İşte ayrıntılar;


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın "Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanlığına", "Dünya Etnospor Derneğinden" (EWS) itiraz geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kırgızistan ziyaretinde Bilal Erdoğan’ında yer alması büyük tepki çekmişti. Bu tepkilerin ardından ise Bilal’in o görüşmede “Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı” olarak yer aldığı ileri sürülmüştü.

bilal1.jpg

Uluslararası Dünya Etnospor Derneği ise Bilal Erdoğan’ın Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanlığı’na itiraz etti ve uzunca bir açıklama yaptı.

İşte Odatv’den Mert Taşçılar’ın Bilal Erdoğan ile ilgili haberi:

Kafanız karıştıysa konuyu anlatmak için biraz geriye gidelim…

Bilal Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanının Kırgızistan ziyareti sırasında yaptığı resmi görüşmelerde yer alması kamuoyundan büyük tepki çekmişti. Daha sonradan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlunun o görüşmede “Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı” olarak yer aldığı savunulmuştu.

Meğer Bilal Erdoğan’ın bu unvanının Türkiye sınırları dışında kabul görmediği ortaya çıktı. Hatta Erdoğan’ın düzenlediği etkinlikler hakkında Uluslararası Dünya Etnospor Derneği tarafından uzunca bir itiraz açıklaması bile yapıldı.

Tek tek anlatalım.

Türkiye’de Bilal Erdoğan’ın kurduğu Dünya Etnospor Konfederasyonunun aslında “Dünya Etnospor Derneği” adı altında uluslararası alanda zaten var olduğu anlaşıldı. Kurucusu, UNESCO Danışma Kurulu'nun Koordinatörü, Rus bilim adamı Alexey Kylasov olan derneğin, 2012 yılında Kanada’da kayıt altına alındığı ortaya çıktı.

“Etnospor” kavramını ilk kez 2009 yılında ortaya süren Kylasov öncülüğündeki Dünya Etnospor Derneği, dünyanın dört bir yanındaki geleneksel oyunların, uluslararası örgütsel modelini savunuyor.

bilal2.jpg

(Alexey Kylasov (solda oturan) bir program kapsamında Azerbaycan'da anlaşma imzalıyor.

Üstelik bu derneğin 7 kıtada da örgütlenmesi bulunuyorken, temsilcilerinin isimleri de internet sitesinde yer alıyor.

SORDUK SORUŞTURDUK AMA KİMSEYİ BULAMADIK

Söz konusu dernek, Bilal Erdoğan’ın “konfederasyonuna” karşılık geçen Ocak ayında bir açıklama yaptı. Açıklamada ilginç ifadeler kullanıldı.

Dünya Etnospor Derneği açıklamasında, Bilal Erdoğan’ın kurduğu derneğin 1718 Eylül 2018 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen etnospor oyunları organizasyonuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Dünya Etnosport Derneği ve ilgili kuruluşları, ‘Dünya Etnospor Konfederasyonu’ adı verilen sahte bir örgüt tarafından organize edilen 1718 Eylül 2018 tarihinde Antalya'da düzenlenen Birinci Dünya Etnospor Forumuna davetiye aldı” denildi.

bilal3.jpg

(Etkinlik gerçekleştirilmeden önce Türkiye'den gönderilen davetiyenin Dünya Etnospor Derneğinin internet sitesinde yayınlanmış hali.)

Dernek daha ilk cümlesinde Erdoğan’ın derneğinin “sahte” olduğunu savundu.

“Durumu soruşturmaya karar verdik” denilen açıklamada, “konfederasyonun” Kırgızistan’da kurulduğu anımsatılarak Antalya’da düzenlenen etkinlikle ilgili bilgi talep edildiği bildirildi.

KIRGIZİSTAN "KAYITLARIMIZDA BÖYLE BİR KURULUŞ YOK" DEDİ

Devamında, “Bu konfederasyonun resmi davetleri Kırgızistan'a ve Türkiye'den devlet yetkililerine soruldu. Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alınan 7 Temmuz 2017 tarihli resmi yanıta göre, bu ülkede bu adı taşıyan bir kuruluş kayıtlı değildir” denildi.

Halbuki Bilal Erdoğan’ın “Dünya Etnospor Konfederasyonunun” internet sitesinde daha ilk cümlede, “Dünya Etnospor Konfederasyonu 2015 yılında Kırgızistan’da kurulmuştur” deniliyordu.

İşte o açıklama:

bilal4.jpg

Derneğin yaptığı açıklamaya göre bu konuda bilgi talep edilmesine rağmen, “Türk makamlarından hiçbir cevap alınamadı.”

Dahası, “Açık kaynaklarda, ‘Dünya Etnosport Konfederasyonunun’ tüzel kişilik olarak tesciliyle ilgili herhangi bir veri bulunmamaktadır” diyen dernek, “Konfederasyonun internet sitesi, yönetim organlarının kişisel bileşimi hakkında bir tüzük ve bilgi içermemektedir. Dolayısıyla, bu örgütün amaç ve hedefleri hakkında hiçbir bilgimiz yok ve onu temsil eden kişiler hakkında bir bilgi de yok. Dünya Ethnosport Konfederasyonunun ve faaliyetlerinin meşruluğu konusunda şüpheler var” ifadelerini kullandı.

Öte yandan "Dünya Etnospor Konfederasyonunun" internet sitesinde de ne Bilal Erdoğan’ın ismi yer alıyor ne de yönetim kurulu yer alıyor.

İNTİHAL SUÇLAMASI BİLE YÖNELTİLDİ

Açıklamanın devamında ise daha sert ifadeler hatta suçlamalar yöneltildi.

Dernek ve konfederasyonun isimlerinin benzer olduğuna dikkat çekilerek, “Dünya Etnospor Konfederasyonu adına hareket eden kişiler, Dünya Etnospor Derneğinin haklarını ihlal etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Buna ek olarak, Bilal Erdoğan’ın başında olduğu konfederasyona “intihal” suçlaması bile yapıldı.

Açıklamada, bu konuyla ilgili, “Dünya Etnospor Konfederasyonu ve resmi olarak kullanılan diğer materyallerde, Alexey Kylasov'un metinleri kaynak gösterilmeden kullanılmıştır. Eylemlerinin ve çalışma yöntemlerinin sonucunda, Dünya Ethnosport Konfederasyonunun, diğer insanların entelektüel faaliyetleriyle ilgili özel haklarından yararlanmaya çalıştığı izlenimi vardır” denildi. 

Dernek tüm bu davranışların “ahlak normlarına aykırı” olduğunu savunarak, “Yukarıdakilerin hepsinden yola çıkarak, Dünya Etnospor Derneğinin ve ilgili kuruluşların üyelerinin Dünya Etnosport Konfederasyonu adına hareket eden kişilerle herhangi bir temastan kaçınmasını şiddetle tavsiye ediyoruz” vurgusu yapıldı.

Dünya Etnospor Derneği Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluşuyor:

Alexey Kylasov (Rusya), UNESCO Danışma Kurulu'nun koordinatörü EWS Başkanı, geleneksel spor ve oyunlar üzerine çalışma grubu, Kültürel Antropoloji Doktorası

Lolita Nagnibedovsky (Kanada), EWS Başkan Yardımcısı, CEO

Vladislavs Redjkins (Letonya), EWS Birinci Başkan Yardımcısı, Dünya Kuvvetleri Federasyonu Federasyonu Genel Sekreteri

JongYoung Lee (Güney Kore), EWS Asya Başkan Yardımcısı, ISESPE & PASPE Beden Eğitimi Doktora Başkanı, Suwong Üniversitesi Profesörü

Fabio Jose Cardias Gomes (Brezilya), EWS Amerika Kıtası Başkan Yardımcısı, Psikoloji Doktora, Maranana Federal Üniversitesi Profesörü

Gintautas Vileita (Litvanya), Birleşik Dünya Güreşleri Dünya Kemer Güreş Komitesi Başkanı

Anatoly Tedoradze (Rusya), EWS Büyükelçisi, Rusya'nın Ethnosport Federasyonu Eş Başkanı, "Rus Oyunları" Başkanı, Tarihte Doktora

Ashwani Chopra (Hindistan), EWS Büyükelçisi, Hindistan Ethnosport Derneği Başkanı

Dmitrijs Scegolevs (Letonya), EWS Büyükelçisi, Letonya Ethnosport Derneği Başkanı

Farzaneh Shafiee (İran), EWS Büyükelçisi, İran ve Rusist Merkezi Başkanı, Filoloji Doktora

Malte Wulfinghoff (Almanya), EWS Büyükelçisi, Tübingen Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Munster Üniversitesi

İşte o açıklama ve diğer görseller:

bilal5.jpgbilal6.jpgbilal7.jpg


Bunlar da İlginizi Çekebilir