Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
07 Kasım 2018 ( 35 izlenme )
Reklamlar

Bir Mercedes bile etmez: Diyanet yangında ölen çocuklar için tazminat ödemedi!

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç köyünde Müftülüğe bağlı yatılı olmayan Kur'an kursunda 3 yıl önce gece çıkan ve 6 çocuğun ölümü ile sonuçlanan yangın ile ilgili iki aile Diyanet İşleri Başkanlığı'na tazminat davası açtı. Davada hak edilen toplam 615 bin liralık tazminatı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 'kararın kesinleşmediği' gerekçesiyle ödememesi üzerine aileler, avukatları aracılığı ile AYM ve Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru yaptı.


Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç köyünde müftülüğe bağlı yatılı olmayan Kur'an kursunda 1 Aralık 2015 gecesi çıkan ve 6 çocuğun ölümü ile sonuçlanan yangın ile ilgili iki aile Diyanet İşleri Başkanlığı’na tazminat davası açtı. Davada hak edilen toplam 615 bin liralık tazminatı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “kararın kesinleşmediği” gerekçesiyle ödememesi üzerine aileler, avukatları aracılığı ile AYM ve Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yaptı.

Ailelerin avukatı Mahsuni Karaman tarafından Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan şikâyet başvurusunda, gerek adli yargıda ve gerekse de idari yargıda, birkaç istisna dışında, ilamların icrasının kesinleşme şartına bağlı olmadığını belirtti. Eski Diyanetİşleri Başkanı Mehmet Görmez, AKP Genel Başkanı ve dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hediye ettiği 1 milyon liralık zırhlı Mercedes’i çok konuşulmuştu. Elektirik ısıtıcısından çıkan yangında yatılı kalan öğrenciler Nur Muhammed Bayka, Suat Çankaya, Mehmet Bingöl, Serhat Sancar, Şahin Kahraman ve Sabahattin Altun yaşamını yitirirmiş, 6 çocuk yaralanmıştı.

Dava açmışlardı
Kuran kursu yöneticisi Faruk Işık ve köy muhtarı Özcan Ceylan hakkında, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından 3 ile 18 yıl, kurs binasını yapan köy ihtiyar heyeti üyeleri Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya hakkında ise “taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 ile 15’er yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 sanık hakkındaki yargılama devam ederken, yangında hayatını kaybeden çocuklardan Suat Çetinkaya ve Şahin Kahraman’ın aileleri, avukatları aracılığı ile Diyarbakır 2’nci İdare Mahkemesi’nde Diyanet İşleri Başkanlığı’na karşı açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, 27 Aralık 2017 tarihinde verdiği karar ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Çetinkaya ailesine 257 bin, Kahraman ailesine ise 358 bin lira tazminat ödemesine hükmett

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1133308/Bir_Mercedes_bile_etmez__Diyanet_yanginda_olen_cocuklar_icin_tazminat_odemedi.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yazlık Saray'a harcanan para 13 bin kişinin 1 yıllık asgari ücretine denk! İmamoğlu'nun videosu sosyal medyayı salladı ! 'Bu inanç, bu sevgi yeter bize. Her şey çok güzel olacak' Tarikat köyü okuluna karşı zafer çocukların! Munzur Dağları’nın tamamı maden sahası ilan edildi!