Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
10 Nisan 2018 ( 82 izlenme )
Reklamlar

CHP’den ‘Seçim güvenliği ittifakı’ hazırlığı: ‘Hiçbir sandık başı sahipsiz kalmayacak’

Seçim güvenliği tartışmalarına ilişkin BirGün’e konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Seçim günü hiçbir sandığı sahipsiz bırakmayacağız. Bunun için tatbikatlar yapılacak. Ayrıca seçim güvenliği ittifakını da yapmak zorundayız” dedi

En geç önümüzdeki yıl yapılması planlanan üç kritik seçim öncesinde AKP’nin “seçim güvenliği”ne gölge düşürecek düzenlemelerine değinen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sandıkların sahipsiz kalmayacağını ve seçim güvenliği için ittifak yapacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve belediye başkanlığı seçimlerine yönelik “sandık güvenliği” için çalışmalara başladıklarını ifade eden CHP’li Özel, bu yıl çeşitli “tatbikatların” yapılacağını söyledi.

“Başarısızlar görev almayacak”
Seçimlerden aylar öncesinden başlamak üzere çeşitli provalar yapacaklarını ve “hazırlık maçı gibi” olan bu provaların ardından başarısız olan üyelerin seçimde görev almayacağını söyleyen Özel, “Seçimde sonuçlar ilk CHP’den duyulsun diye bir düşüncemiz var. Bunun için tatbikatlar yapacağız” diye konuştu.
“Güvenlik ittifakı”

Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine yönelik referandumda yaşanan şaibelerin tekrarlanmaması için çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Özel, “Gelecek seçimin sürprizleri ne olabilir diye akıl yoruyoruz. Bütün ihtimalleri konuşuyoruz. En olumsuz senaryolara da hazırlık yapacak bir çalışma yapacağız. Seçim güvenliği ittifakı yapmak zorundayız. Oyu atanın kim olduğunun önemi yok. Oy veren her seçmenin oyu kutsaldır” dedi.

“Annelerin gözyaşı son bulacak”
2019 seçimlerinde ikinci turda “saray rejimi”nin son bulacağını ifade eden Özel, “Bu saray rejimi, sömürü rejimi, OHAL rejimi, mağduriyet rejimi son bulacak. O zaman herkes kendisini eşit ve güvende hissedecek. Bütün annelerin gözyaşı son bulacak” ifadelerini kullandı.

“Katılım artmalı”
Önümüzdeki üç seçim için de oy kullanmaya giden yurttaş sayısının büyük önem taşıdığını söyleyen Özel, katılımın fazlalığının AKP’nin kaybetme ihtimalini güçlendireceğini söyledi. Özel, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Bu düzenlemelerden en çok AKP’li seçmen rahatsız. AKP seçmeni ‘Mühürsüz oy geçerli sayılsın diyor, neden ihtiyaç duyuyor bizim parti bu işlere’ diye rahatsız. CHP’nin kadrolarının gündemde tuttuğu mesele, bu seçimde sandıklarda yüzde 100 ve tam bir güvenliği sağlamak üzere büyük bir motivasyon içeriyor. Ne gerekiyorsa yapılacak. Sandıkta güvenliği sağlamalı, bu güvenliğe güvenmeli ve bunu seçmene anlatmalıyız. Yapılacak en önemli katkı, seçime katılım oranını artırmaktır.”

https://www.birgun.net/haber-detay/chp-den-secim-guvenligi-ittifaki-hazirligi-hicbir-sandik-basi-sahipsiz-kalmayacak-211474.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Ölüm gemisi" yeniden Türkiye'de! Bir yandaş daha itiraf etti 'Yanıldım. Keşke başkanlık sistemine ‘evet’ dememiş olsaydım. Pişmanım !' Eski yoldaşından Erdoğan'a zor 'Katar' sorusu "Hediyeci Katar şimdi nerede?" Yardım kampanyası başlatan CHP'li belediyelere soruşturma tehdidi!