Home
26 Kasım 2023 ( 5 izlenme )
Reklamlar

Demir çelik sektörüne sahte fatura operasyonu!

Demir çelik sektöründeki paravan şirketler tarafından sahte faturalarla devlete 25 milyar liralık zarar veren şirketlere yönelik "Demir Yumruk" operasyonunda 250 şüpheli tutuklandı.

Demir çelik sektöründeki paravan şirketler tarafından sahte faturalarla halka 25 milyar lira zarar veren şirketlere "demir yumruk" operasyonu başlatıldı. Operasyonda şu ana kadar aralarında Erol Eşrefoğlu (Evcil) ve 3 farklı suç örgütü liderinin de bulunduğu 250 kişi tutuklandı.

Ankara Başsavcılığı; Demir çelik sektöründe imalatçı olarak faaliyet gösteren, tekel elde etmeye çalışan suç örgütleri hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurma, nitelikli dolandırıcılık, rüşvet ve vergiyi reddetme suçlarından 213 Sayılı Usul Kanunu hükümlerince soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı yetkilileri, Vergi müfettişleri ve MASAK personelinden oluşan ortak bir çalışma grubu oluşturulmuş, KOM ekipleri de bu gruba destek vermiştir.

10 AYLIK TAKİP SONUCUNDA, 3 FARKLI SUÇ ORGANİZASYONU TESPİT EDİLDİ

Oluşturulan ortak çalışma grubu, harekatın hazırlık aşamasında tüm bilgi, belge ve detayları titizlikle değerlendirirken, 10 ay boyunca dinleme ve fiziki gözetim tedbirlerini de hayata geçirdi. Bu çalışmalar sonucunda demir çelik sektöründe faaliyet gösteren 3 farklı suç örgütü tespit edildi.

SAHTE FATURA TEKELİ YARATTILAR
Bu suçların demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozduğu, sektördeki diğer şirketleri sakatlayarak tekel olmaya çalıştığı ve üçüncü şahıslar aracılığıyla kurdukları paravan şirketler aracılığıyla sahte fatura düzenleyerek haksız kazanç sağladığı tespit edilmiştir.

KAMUYA 25 MİLYAR LİRA ZARAR VERDİ
Şirketlerin 105 milyar liralık sahte faturalarla devlete 25 milyar liralık zarar verdiği tespit edildi. (Organizasyona bağlı paravan şirketlerin 2021 yılında düzenledikleri fatura miktarı neredeyse Türkiye Cumhuriyeti'nin EĞİTİM için verdiği ödenek kadardır.)

ANKARA MERKEZLİ 29 ŞEHİRDE EŞ ZAMANLI OPERASYON
Ankara Polisi, Vergi Müfettişliği ve MASAK personelinden oluşan ekibin 10 aydır titiz çalışması sonucunda bu sabah operasyon düğmesine basıldı. İstanbul, İzmir, Adana, Hatay ve Kocaeli illerinin de ve Ankara merkezli 29 ilde aynı anda eş zamanlı şekildek “Demir Yumruk” operasyonunun düğmesine basılarak operasyon gerçekleştirildi. Operasyona Toplamda 1300 görevli katıldı bunlardan 840'ı ekip, 2100 çalışan, 250 vergi müfettişi ve MASAK çalışanı olarak katıldı.

Şirkette 374 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarken, şu ana kadar 250 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında Erol Eşrefoğlu'nun (Evcil) de aralarında bulunduğu üç farklı suç örgütü lideri bulunuyor. 850 adreste ve 14 fabrikada arama, el koyma işlemleri devam ediyor. Kimin, hangi görevlinin, hangi memurun bu işlerde öncü olduğu, sahte fatura kesimine hangi yetkililerin müsaade ettiği konularında soruşturma tüm hızıyla devam etmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu merakla beklenen paylaşımını yaptı! 'Başörtüsü meselesini geride bırakmanın zamanı geldi!' Son Dakika: BDDK'dan yeni karar! Uçak, seyahat, konaklama gibi yurt dışı kredi kartı harcamalarında taksit ödemesi sınırlandırıldı Meksika lideri, büyük tartışma yaratan lüks makam uçağını sattı Davutoğlu'nun eski danışmanı Mahçupyan: Erdoğan'ın çekindiği şey...