Home
20 Aralık 2021 ( 24 izlenme )
Reklamlar

Fiyasko ortaya çıktı! Avrasya Tüneli'nden garanti sayısının yarısı geçti!


Anadolu Ajansı, Avrasya Tüneli'yle ilgili geçtiği haberinde, tünelden 5 yılda 77 milyon aracın geçtiğini söyledi. Ancak, şirkete 5 yıl için verilen geçiş garantisi 125 milyon araçtı. Geçmeyen araçların parası Hazine'den ödendi.

Anadolu Ajansı, bugün “Avrasya Tüneli'ni 5 yılda 77 milyondan fazla araç kullandı” başlıklı bir haber yayımladı. 

Haberde, “Avrasya Tüneli'ni açıldığı günden bu yana geçen 5 yıllık sürede 77 milyonun üzerinde araç kullandı” ifadeleri yer aldı. 

YILLIK 25 MİLYON ARAÇ GARANTİSİ

Avrasya Tüneli, Hazine garantili projelerden birisiydi. Proje yapan şirkete devlet tarafından verilen garantili geçişin altında kalınması durumunda, eksik kalan kısmı devlet hazineden yaptığı ödemeyle kapatıyor. 

Avrasya Tüneli’ne verilen yıllık geçiş garantisi ise 25 milyon araç… Bugüne kadar hiçbir dönem verilen araç geçiş garantisine ulaşılamadı. 

Raporlardan yansıyanlara göre, sadece 2020 yılında geçmeyen araç için Hazinenin kasasından Avrasya Tüneli’ni işleten şirkete tam 456 milyon 310 bin TL ödeme yapıldı.

125 MİLYON ARAÇ GEÇMESİ GEREKİYORDU

Avrasya Tüneli’ne verilen garantiye göre, 5 yıl içerisinde 125 milyon araç geçmesi gerekiyordu. Ancak, Anadolu Ajansı’nın verdiği 77 milyon rakamı, garanti sayısının sadece yarısına ulaşılabildiğini gösteriyor. Kalan yarısı ise Hazine’den, şirkete aktarılıyor.

ANADOLU AJANSI’NDAN TÜNEL GÜZELLEMESİ

Anadolu Ajansı, Avrasya Tüneli’ni övmek için geçtiği haberde, aslında projenin başarısızlığını da ortaya koymuş oldu. 

Ajansın haberinde, tünelin İstanbul’a ekonomik ve çevresel anlamda çok sayıda kazanç sağladığını ileri sürdü.

Avrasya Tüneli’yle ilgili “Güvenli, hızlı, konforlu, ekonomik ve çevreye duyarlı ulaşım imkanı sunan, çevre ve gürültü kirliliğinin azalmasına, yakıt tasarrufu sağlanmasına katkı sunan” tanımlaması yapan Anadolu Ajansı, “Tünel, kullanıcılarına günlük 1 saatlik zaman tasarrufunun yanı sıra yakıt, emisyon ve kaza maliyeti de eklendiğinde günlük çift yönlü seyahatlerde ortalama 137 TL'lik kazanç sağladı” iddiasında bulundu.

https://www.gercekgundem.com/ekonomi/318413/fiyaskoortayaciktiavrasyatunelindengarantisayisininyarisigecti

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Elon Musk'un 18 yaşında olan Xavier ismindeki çocuğunun adını ve cinsiyetini değiştirme kararı aldı Yandaşlara ‘davet usulü ihale!’ En yüksek tutar Konya’nın! 15 Temmuz gecesi TBMM gerçekten uçaklarla bombalandı mı ? Sağlık Bakanı Koca güncel corona tablosunu açıkladı: Toplam can kaybı 5.167’ye, vaka sayısı da 202.284’e yükseldi!