Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
13 Ocak 2021 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Flaş gelişme! Çin'den alınan korona aşısının test süreci bitti, randevu verilmeye başlandı


Türkiye'de koronavirüse karşı aşılama başlıyor. Çin'den alınan CoronaVac aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarındaki test süreci sona erdi. Aşı randevusu MHRS.GOV.TR sistemi ve ALO 182'den verilmeye başlandı.Çin'den 30 Aralık 2020'de Türkiye'ye getirilen ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'na nakledilen aşıların test süreci tamamlandı.

Aşılama ne zaman başlıyor? 

Aşılardan rastgele alınan numuneler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarına sevk edilerek, en az 14 gün sürecek olan analiz süreci başlatıldı. 14 günlük inceleme süreci bugün tamamlandı. Aşılamanın Perşembe veya Cuma günü başlamayacağı tahmin ediliyor.

Aşı için randevu verilmeye başlandı

3 milyon dozluk CoronaVac aşısı için sağlık çalışanlarına randevu sistemi açıldı. Aşı randevusu MHRS.GOV.TR sistemi ve ALO 182 üzerinden veriliyor.

Aşıda öncelik sırası kimlerin? Bilim Kurulunca aşılamanın dört aşamada yürütülmesi planlandı. 

- İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstündekiler ile yaşlı ve engellilerle korumaevlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

- İkinci aşamada aşı, toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan, kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunanlara uygulanacak.

- Üçüncü aşamada, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunanlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak.

- Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

Vatandaş aşı sırasını nasıl görecek?

Vatandaşlar, öncelik gruplarına göre kendilerine ulaşan bildirimin ardından, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden veya uygun kamu hastanesi ya da özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabilecek. Vatandaşlar, konumlarına göre koronavirüsrisk sıralamasını e-Nabız sitesinden görebilecek. Aşılar 28 gün ara ile 2 doz olarak uygulanacak.

Hastanelerde aşı odaları oluşturuldu 

Hastanelerde yapılacak koronavirüs aşı uygulamalarına yönelik tedbirler ve uygulama esasları doğrultusunda, kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde "Aşı Uygulama Odası" oluşturuldu. Aşı uygulamaları, belirlenen kriterler dahilinde bu odalarda yapılacak.

https://abcgazetesi.com/flas-gelisme-cinden-alinan-korona-asisinin-test-sureci-bitti-randevu-verilmeye-baslandi-375154

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Afrin'de Şehit sayısı 3'e çıktı! Prof. Dr. Şevket Pamuk: ‘YÖK’ü kaldıracağız’ dediler, YÖK bile az geldi Çekmeköy’de düşen helikopterle ilgili CHP’li vekilden inanılmaz iddia! İşsizlik derdi aynı! Kuyruk, haremlik-selamlık!