Home
19 Nisan 2023 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Hükümetten Kamu İşçilerine Yapılacak Zam Teklifi Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 700 binden fazla kamu çalışanını etkileyen 2023 Kamu Toplu Pazarlığı Çerçeve Protokolü kapsamında TÜRKİŞ ve HAKİŞ'ten heyetleri makamında kabul etti.

Basına kapalı yaklaşık 1 saat süren resepsiyonun ardından TÜRKİŞ Başkanı Atalay ve HAKİŞ Başkanı Mahmut Arslan toplantı hakkında açıklamalarda bulundu.

Atalay, taraflar arasındaki müzakere sürecinin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“TÜHİS'in (Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası) geçen hafta kamu işvereni adına yaptığı teklif, temel ücretin 11 bin 500 liraya çıkarılması ve ilk altı ayda yüzde 30 zam yapılmasıydı. Bu neredeyse iki hafta önceydi. İŞ'te kamu koordinasyon kurulunu topladık ve bakanın daveti üzerine buraya geldik. 

Bakan, işveren sendikasının verdiği 11 bin 500 lirayı yeterli görmediğini, 12 bin liraya indirdiğini açıkladı. sahne Şu anda yeni teklif 12 bin lira temel ücret ve ilk altı ay için yüzde 40 zam seviyesinde. Bayrama kadar yetmeyecek, yolu yok ama tatilin sonunda bir sonuca varılacak. "Varacağız."

"HALKIN YÜZDE 40'INI İSTİYORUZ"

Atalay, memur maaşlarının neredeyse yarısının taban ücret düzeyinde olduğuna işaret ederek, "Taban ücretin 11 bin 500 liradan 12 bin liraya çıkarılması güzel ama bunun daha da yukarıya çıkarılması gerekiyor. 

Yüzdeyi 30'dan 40'a çıkarmak güzel ama bu bize yetmiyor.” Alım gücü sorunu devam ediyor. Temsil ettiğimiz insanların satın alma gücünü artırmak görevimizdir. Bugünkü çabamız bu ama yüzde 40'ı geçmek istiyoruz." diye seslendi.

"İnşallah bayram sonunda müjdesini veririz"

HAKİŞ Başkanı Arslan, hükümetin yeni önerisinin önemli bir adım olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yine de TÜRKİŞ ve HAKİŞ olarak bu teklifi yeterli bulduk. Bakanın tutumunu önemsiyoruz. Bu teklif hem sendikalarımızın hem de üyelerimizin beklentilerini karşılamadığı için kurumlarımızın ve Bakanımızın yeniden değerlendirmesini istedik. Biz sizi bilgilendireceğiz. Beklentiler yüksek. İnşallah bayram sonunda güzel haberler alırız” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avrupa'da sığınma başvurularında patlama: Türklerde büyük artış Şerefsizlik devam ediyor! Hatay'da yağmacıların yeni görüntüleri geldi AKP'li Mustafa Elitaş, 128 milyar doların nereye harcandığını açıkladı: "Bu ülkenin insanlarının menfaatine harcanmıştır!" Lübnan Suriyelileri göndermeye başladı