Anasayfa
02 Mart 2020 ( 304 izlenme )
Reklamlar

İstanbul Havalimanı’nda İBB’ye erişim engeli!


İstanbul Havalimanı’nda İETT ve HAVAİST ile ulaşım sağlayan İBB, havalimanı yönetiminin İstanbulkart dolum noktalarının sayısını azalttığı ve alanın en uç noktalarına taşıdığı iddiasında bulundu. Konuyla ilgili yazlı bir açıklama yayınlayan İBB, otobüs duraklarının da alanın uzak bir noktasına taşınacağını belirterek hizmetlerin kasten engellendiğini iddia etti. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Havalimanı yönetiminin çalışmalarını aksattığı iddiasında bulunarak, “Kaliteli erişim imkanını en uygun fiyata sunan İBB’ye erişim engelinde bulunuluyor” dedi.

Vatandaşların şikayet ettiği konuları paylaşan İBB yönetimi, İstanbul'a gelen turistleri de İstanbulkart yerine nakit para veya kredi kartı ile ödeme yapmaya zorlayan uygulamalar olduğunu öne sürdü.

DOLUM NOKTALARI 24’TEN 10’A İNDİ

Uygulamalar ile ilgili açıklama yapan İBB, şu ifadelere yer verdi:

* Havalimanındaki İstanbulkart dolum noktaları 24 adetten 10 adete indi ve yerleri çıkış kapılarının sağında ve solunda görünemeyecek şekilde en uç noktalar olarak belirlendi.

* Değişikliğe sebep olarak mevcut dolum makinaların yerine vatandaşın yemek ve içecek ihtiyacını sağlayacak otomatların gelecek olması gösterildi. İBB iştiraki BELBİM AŞ, bu değişiklik talebinden Şubat ayının 2. haftasında haberdar edildi ve yoğun bir baskıyla 15 Şubat tarihinde 24 adet makina 10 adete düşülerek yer değişikliği işlemine zorlandı.

* HAVAİST'lerde İstanbulkart kullanımına yönelik hiçbir yönlendirme olmadığı gibi İstanbulkart dolum noktalarının konumlandırıldığı yer itibariyle vatandaşların bu makinelerinden dolum yapıp geri gelip HAVAİST otobüsünü kullanmaları da zor hale getirildi.

DURAKLAR MERKEZDEN EN UÇ NOKTAYA TAŞINACAK


* İstanbul Havalimanı'nda İstanbulkart'ı sanki sadece İETT otobüslerinde kullanılacak bir biletmiş gibi konumlandıran bu uygulama, HAVAİST de dahil diğer ulaşım araçlarındaki kullanımı azalmasına sebep oluyor. Bu da bir kamu kurumu olan İBB'yi devre dışı bırakarak nakit ve kredi kartı ile ödeme metodlarını ön plana çıkarmaya yönelik bir strateji göze çarpıyor.

* Ayrıca İETT duraklarının da şu andaki merkezi konumlarından peronların en uç iki noktasına (İstanbulkart dolum makinelerinden yeni yerlerine yakın) kaldırılmasının planlandığı belirtiliyor.

ÇOK SAYIDA ŞİKAYET GELDİ

* Nitekim son 15 gün içerisinde İstanbulkart dolum makinelerinden yapılan günlük yüklemelerin yüzde 50 civarında düşüş gösterdiği tespit edilmiştir.

* İstanbul Havalimanı'nı kullanan vatandaşlar ve ziyaretçiler; İstanbulkart dolum noktalarına ne kadar güç ulaştıklarına dair İBB Beyaz Masa, İETT ve OTOBÜS AŞ'ye çok sayıda şikayette bulunmuştur.

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/istanbulhavalimanindaibbyeerisimengeli5655827/?fbclid=IwAR03HQ0Bm4bp41b7J1tOjXVyZQUOJi38kNbo5xhm0Xl6DM_iXZ3ayLlvWQ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nagehan Alçı duyurdu "Hakan Atilla'ya önemli bir görev verilecek" Kaftancıoğlu: Bu dava il başkanını cezalandırma davasıdır Zarrab anketi: Dava AKP’ye ne kaybettirdi? AKP'de yerel seçim paniği!