Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
12 Mayıs 2018 ( 33 izlenme )
Reklamlar

Kabul et Zeybekci ekonomi bozuldu!

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu, buna rağmen liranın değer kaybetmesini kabul etmediğini söyledi


İktidarın ekonomiye yönelik tedbirleri konuştuğu Saray toplantısının kurlar üzerindeki etkisi kısa sürdü. Dolar yüzde 2’ye yakın değer artışıyla yeniden 3 lira 30 kuruşa yaklaşırken, avro da yükselişini 5 lira 14 kuruşa taşıdı ve rekora sadece yüzde 1’lik bir mesafe kaldı. Borsa İstanbul’da kayıplar yüzde 1’e yaklaştı. Piyasa faizleri yüzde 15’e kadar yükselirken, altının gramı da 183 liraya çıkarak rekor koşusunu sürdürdü.

‘Enflasyonla mücadeleyi bozuyor’

Türk Lirası’ndaki değer kaybı sürerken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den ise “Kurdaki yükselişi kabul etmiyorum” çıkışı geldi. AA Editör Masası yayınına katılan Zeybekci, “Ama tüm bu sorunlara rağmen şunu asla unutmamak lazım Türkiye ekonomisi eski hastalıklarından aridir, asla eskiden yaşanan sıkıntıları yaşamayacağız” dedi. Zeybekci, kurda yaşanan gelişmelerin enflasyonla mücadeleyi de olumsuz etkilediğini eklediği bilgisini de verdi.

‘İran yaptırımı bizi etkilemez’

Öte yandan, ABD’nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin olası etkilerini de değerlendiren Zeybekci, ABD’nin anlaşmadan tek başına çekilme kararı almasının uluslararası açıdan Türkiye’yi etkilemeyeceğini söyledi. Daha önce de ABD’nin İran’a yaptırımda bulunduğunu da ifade eden Zeybekci, AB’nin de ABD ile aynı fikirde olmadığını belirtti ve Birleşmiş Milletler kurallarına uygun olarak İran ile ticarete devam edeceklerini bildirdi. Zeybekci, “Bir şekilde ambargo veya yaptırımlar altına alınmış İran’a, o ülkelerin ve ABD’nin söylediği ‘Benim ürünlerim bu ülkeye gitmeyecek, bu ülkeyle ticarette ABD Doları kullanılmayacak’ yaklaşımı Türkiye için bir fırsat” diye de ekledi.

https://www.birgun.net/haber-detay/kabul-et-zeybekci-ekonomi-bozuldu-215576.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İzmir’de 5 bin 80 işçiye bin lira zam! Maçka Parkı'ndaki 'yobaz güvenlikçi' tacizinin yeni görüntüleri ortaya çıktı ! BTKD Başkanı Maviş Fuchs: Türk kadınlarının ilerlemesini Atatürk’e borçluyuz! 'Bizimkiler neden not tutmuyor?'