Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
13 Aralık 2018 ( 191 izlenme )
Reklamlar

Kamuda 'rüşvet' genelgesi: Hibe araç ve kredi 'hediye' sayılacak!

Kamuda geçmiş yıllarda hiç hediye kabul edilmemesi önerilirken bu yıl 6 istisna belirlendi. İstisnalar arasında “finans kurumlarından piyasa koşullarına göre alman krediler” dikkat çekti.


Kamu Görevlileri Etik Kurulu, yılbaşı hediye genelgesini yayınladı. Daha önce yılbaşında kamu görevlilerinin hediye almasını yasaklayan Kurul, bu yıl banka ve organize sanayi kuruluşlarının promosyon amaçlı verdikleri araçları ve kredileri hediye kapsamına aldı.

Yeni genelgeye göre, kamu görevlileri, hediye alabilecek ama bunu kamuoyuna açıklayacak. Alınan hediye de demirbaş listesine kaydedilecek.

Genelgeye göre, banka ve organize sanayi kuruluşlarının promosyon amaçlı verdikleri araçlar da alınabilecek. Ancak bunlar makama tahsisli olmayacak, “kamu kurumunun ortak yararı” için kullanılacak. Finans kurumlarından, piyasa koşullarına göre kredi de alınabilecek. Daha önceki genelgelerde, kredi yasağı bulunuyordu.

İşte Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun, yasak kapsamı dışına çıkardığı 6 hediye:

Görev yapılan kuruma katkı anlamına gelen, kurum hizmetlerinin hukuka uygun yürütülmesini etkilemeyecek olan ve kamu hizmetine tahsis edilmek, kurumun demirbaş listesine kaydedilmek ve kamuoyuna açıklanmak koşuluyla alınanlar (makam aracı ve belli bir kamu görevlisinin hizmetine tahsis edilmek üzere alınan diğer hediyeler hariç) ile kurum ve kuruluşlara yapılan bağışlar.

Kitap, dergi, makale, kaset, takvim, cd veya buna benzer nitelikte olanlar.

Halka açık yarışmalarda, kampanyalarda veya etkinliklerde kazanılan ödül veya hediyeler.

Herkese açık konferans, sempozyum, forum, panel, yemek, resepsiyon veya buna benzer etkinliklerde verilen hatıra niteliğindeki hediyeler.

Tanıtım amacına yönelik, herkese dağıtılan reklam ve el sanatları ürünleri.

Finans kurumlarından piyasa koşullarına göre alman krediler.

https://gazetemanifesto.com/2018/kamuda-rusvet-genelgesi-hibe-arac-ve-kredi-hediye-sayilacak-225966/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İmamoğlu AKP'li ve MHP'lilere isyan etti 'Nereye kadar engelleyeceksiniz !' Rant için afet fırsatçılığı! Felaket alanı imara açılıyor! İl sağlık müdürü virüsün son günlerde aile içinde yayıldığına dikkat çekti Atatürk’ün Beyaz Vagonu’na gece yarısı operasyonu!