Home
07 Ağustos 2019 ( 220 izlenme )
Reklamlar

‘Kâr etmiyor’ diye kapatıyorlar!


Yaklaşık 40 yıl önce Türkan Saylan’ın öncülüğünde kurulan İstanbul Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi ‘kâr etmiyor’ gerekçisiyle kapatılarak Cildiye Kliniği’ne dönüştürülüyor.


Derideki değişim ve dökülmelerden dolayı toplumdan soyutlanan ve tedavisi uzun yıllar süren cüzzam hastalarının tedavi gördüğü hastane Sağlık Bakanlığı tarafından kapatılıyor. 1981 yılında Cüzzamla Savaş Derneği, İstanbul Tıp Fakültesi ve bakanlık arasındaki protokolle açılan Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi tüm hukuksal kazanımlara rağmen cildiye kliniğine dönüştürülüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın hastaneyi kapatma kararına karşın sekiz yıl önce açılan davayı Cüzzamla Savaş Derneği kazansa da, protokol tek taraflı olarak Sağlık Bakanlığı tarafından feshedilmiş, dava da bakanlıkça temyize götürülmüştü. Danıştay 2014 yılında hastanenin zarar etmesini öne sürerek kamu yararı vardır, hastane klinik olarak başka hastaneye bağlanabilir kararını verdi.

ALANINDAKİ TEK HASTANE

Cüzzam hastalarının görünümünden kaynaklı insanların korktuğunu, bu durumun cüzzam hastalarını olumsuz etkilediğini ve toplumdan soyutlandığını söyleyen Cüzzamla Savaş Derneği avukatı Hüseyin Karataş hastanenin kapatılmasına tepki gösterdi. Karataş, “Cüzzam denilen hastalığın Türkiye’de bir deyimi var: Cüzzamlıyım gibi benden neden kaçıyorsun, derler insanlara. Çünkü cüzzamlı hastaların yüzü dökülür, parmakları düşer. Toplumdaki soyutlanmayı ve hastalıkla mücadeleyi Türkan Saylan başlattı. Bu hastalığın tedavisiyle ilgili, bunun bulaşıcı olmadığına, tedavi edilebilir olduğunu oturdu anlattı” dedi.

HASTANE ARAZİSİ RANT KAPISI

Hastanenin alanı çevresindeki yapılar itibariyle çok değerli bir alan haline geldiğini ifade eden Karataş “Hastanenin çevresinde bulunan çarpık, tıraşlanmayı bekleyen 16/9 kuleleri olması hastanenin bölgesini değerli hale getirdi. Hastanenin yerini de artık hangi özel üniversiteye, hastaneler zincirine verecekler bilinmiyor. Ya da araziye hangi rant kulesini dikecekler belirsiz” ifadelerini kullandı.

BEŞ YILDIR UYGULANMIYORDU

Danıştay tarafından verilen kararın beş yıldır uygulanmadığına dikkat çeken Karataş “Danıştay kararı seneler önce verildi. O yıldan bugüne kadar bağlanabilir kararına rağmen işlem yapmadılar. Milletin dikkati Kazdağları’nda Salda’da iken, insanlar çevre üzerine yoğunlaşmışken böyle bir gizli kararla hastaneyi kapatalım dediler” ifadelerini kullandı.

https://www.birgun.net/haber/karetmiyordiyekapatiyorlar264210

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'yi savunan kocasını tek cümleyle susturdu! 'Cüzdanımda 5 liram var. Kendisinde akbil bile yok. Benden para istedi' ODTÜ'lü ve Boğaziçi'li öğrenciler de hayat pahalılığı ve kötü ekonomik gidişata karşı eylem yaptı! Vaka sayısı arttı! Validen kritik uyarı 29 Ekim gösterisinde tepki çeken görüntüye soruşturma