Anasayfa1
08 Ağustos 2019 ( 58 izlenme )
Reklamlar

Koyunlar vebalı çıktı 7 mahalle karantinaya alındı!


Samsun'un Havza ilçesinde "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında 29 Temmuz'da 7 mahallede 11 çiftçiye 374 koyun ve keçi dağıtıldı. Dağıtıldıktan kısa bir süre sonra hastalanan hayvanlarda vebaya rastlandı. Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, 7 Mahalle karantina altına alındığını söyledi. Öte yandan İzmir'in Bergama ilçesinde de küçükbaş hayvanlarda veba nedeniyle 20 mahalle karantina altına alınmıştı.Genç çiftçileri desteklemek için yapılan koyun ve keçi dağıtımı Havza ilçe kırsalında bulunan mahallelerdeki vatandaşları endişeye düşürdü. 

Teker teker hastalanıp ölen koyun ve keçilerde yapılan kontrollerde veba olduğu ortaya çıktı. Mağdur duruma düşen yetiştiriciler yetkilelerden yardım istedi.

KOYUNLARIN HASTALIKLI OLDUKLARINI SÖYLEMİŞLER

Proje kapsamında koyun alan Hasan Alkan, “Koyunların hastalıklı olduğunu bildirdiğimiz halde yetkililer bize ‘alırsanız alın almazsanız yedekte bekleyen kişiye veririz dediler. Bizler de almak zorunda kaldık. Aradan 1012 gün geçince koyunlarda rahatsızlıklar başladı, ölümler başladı. OMÜ Veteriner Hekimlik Fakültesine götürdük ve koyunların vebalı olduğu ortaya çıktı. Kurban Bayramı öncesinde mağdur olduk” dedi.

7 MAHALLE KARANTİNA ALTINDA

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç vebanın hayvanlar arasında buluşacı bir hastalık olduğunu belirterek, “7 mahallemizde 11 çiftçi ailemize verilen 374 koyunlarda maalesef böyle bir hastalıkla karşılaştık. İlk önce hastalıklı koyunlar verildi, ölümler gerçekleşti. Havza İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonunca ilçemizde Kirenlik, Yeşilalan, Sivrikese, Çayırözü, Çelikalan, Belalan ve Kayacık Mahallelerimiz karantina altına aldı. Birileri arada devlete hastalıklı koyunları satıyor, para kazanıyor, bunun sıkıntısını köylü çekiyor. Koyunların teslim kâğıtlarında yaşı 2,5 olarak gözüken, koyunlar normalde 67 aylık gibi duruyor. Kuzular resmen koyun diye dağıtıldı köylümüze. Bu işin takipçisi olacağız, devletimizin ve çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesi için her türlü çalışmayı gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

İZMİR’DE DE GÖRÜLMÜŞTÜ

İzmir’in Bergama ilçesine bağlı kırsal Yenikent Mahallesi’nde de 25 koçun vebadan öldüğü kesinleşmişti. Bergama Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, veba tehlikesi geçinceye kadar karantina uygulamasının süreceği belirtmişti.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/koyunlarvebalicikti7mahallekarantinayaalindi5271559/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

‘Babam sağ olsun’ dedirten işe alım! Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü'nün oğluna kıyak! Yandaşa özel maden düzenlemesi yolda! Hainlerin görüntüleri ortaya çıktı ! Sivilleri böyle hedef alıyorlar ! Yediiklim Yayınevi sahibi Çelik: "ÖSYM soruları özensiz hazırlamış, asıl mağdur biziz"