Home
08 Nisan 2022 ( 29 izlenme )
Reklamlar

Metin Lokumcu Davası: "Emri kaymakam verdi"


Artvin Hopa'da dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingi öncesi eylemde polisin biber gazı sonucu sonucu yaşamını yitiren Metin Lokumcu'nun davası devam ediyor. Erzurum Çevik Kuvvet Amiri Erol Darcan savunmasında "Emri kaymakam verdi" dedi.


Hopa'da düzenlenen eylemde yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun ölümüyle ilgili dava Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor.

Davayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve CHP Milletvekili Ahmet Kaya ile Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Cervatoğlu da takip ediyor.

'Kaymakam müdahale emri verdi'

Kimlik tespitlerinin ardından başlayan soruşturmada savunması alınan Erzurum Çevik Kuvvet Amiri Erol Dancan savunmasında "Erzurum’dan 74 kişi ile birlikte hareket ettik. Bir gün önce Hopa’ya vardık. Orada bir otele yerleştik. İlçe Emniyet Müdür ilke temas kurduk. Sonra bize mitingden söz ettiler. Miting alanına gittik orayı kontrol ettik. Ertesi gün belirtilen saatte görev aldım. Bir basın açıklaması yapıldı. İlçe Emniyet Müdür bazı anonslar yaptı. Bu anonsların ardından grup dağılmayınca kaymakam bey bir müdahale emri verdi. Emir bana Fatih Ünlü tarafından iletildi. Rahmetlinin ölüm haberinin ardından olaylar daha yükseldi. Olay bundan ibaret" dedi.

Duvar'da yer alan habere göre Darcan daha sonra, Metin Lokumcu’yu görmediğini televizyondaki haberlerden onu tanıdığını söyledi. Darcan, Hopa’da o gün polislere taş, kaldırım taşı pet şişe atıldığını iddia etti, “Biz ondan sonra gaz kullandık” dedi.

Sanık polis ısrarla, gaz kullanmadıklarını iddia etti. Kendisine gösterilen fotoğraflarda kendi grubunun gaz kullandığı görülüyor. Sanık polis daha sonra, “Suçsuz olduğuma inanıyorum” dedi.

Metin Lokumcu’nun ailesinin avukatlarından Sercan Aran, sanığa soru sordu. Fotoğraflar üzerinden yöneltilen sorulara sanık Darcan, “Biz böyle gaz kullanmadık. Bu kişi kim hatırlamıyorum” yanıtını verdi. Hâkim, fotoğrafı göstererek, “Bu gazı kullanan sizin ekipten mi?” diye sordu. Sanık, “Büyük ihtimal arkadaşlarımızdan ama net yanıt veremem” dedi.

Sanık polis hâkimin sorularına daha çok, “Bilmiyorum, hatırlamıyorum, bizden değil” savunması yaptı. Lokumcu ailesinin avukatlarından Sercan Aran, “Siz biz gaz atmadık diyorsunuz. Sizin etrafınızdaki gazlar için. O zaman bu gazları kim atmıştı? Siz atmayın yapmayın gazın ortasında kalıyoruz demediniz mi?” diye sordu. Sanık polis, “Onlara emirleri onların müdürleri verdi. Bilmiyorum” diye yanıt verdi.

Avukat Nagihan Bulduk, sanığa “Sizin ekipten önce gaz atan oldu mu?” diye sordu. Sanık Darcan, “Hayır” dedi. Bulduk, “O zaman ilk siz gaz attınız” dedi. Sanık Darcan, “Evet” diye yanıt verdi.

Avukat Bulduk, “Bir gün önce yapılan planlama toplantısına katıldınız? Bu gazı kimin atacağına kim karar verdi?” diye sordu. Sanık Darcan, “Belki öncesinde karar verilmiştir” dedi.

Avukat Meriç Eyüboğlu, “Erzurum’un gazı bitince diğer illerden gaz istenmiş, doğru mu?” diye sordu. Sanık Darcan, “Hayır” dedi kabul etmedi. Eyüboğlu, bu bilginin telsiz konuşmalarında ve İçişleri Bakanlığı’nın raporunda yer aldığını söyledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fişleme skandalında olay yaratacak iddia: AKP’nin başkan adayı direnen savcıları sürdürdü Vatandaşa ‘Terbiyesizlik yapma lan’ diyen kaymakama ödül gibi ceza! Altın madeni bölgesinde skandal! 38 çocuk zehirlendi! Hazine'ye ait taşınmazlar apar topar vakıflara devredildi! 'Başka bir plan var'