Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
21 Ağustos 2018 ( 119 izlenme )
Reklamlar

Metro İstanbul’da tabelalar yeni logo için '6 Milyon TL'ye değişecek!

Sofya metrosunun logosunu benzerliği nedeniyle eleştirilen 'Metro İstanbul'un yeni logosu kullanılmaya başlandı. Logo ile birlikte İstanbul’daki metro tabelaları da değişecek. Bu değişim yaklaşık 6 milyon TL’ye mal olacak.

Bora ERDİN

2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tanıtılan yeni ‘metro' logosu Bulgaristan'ın başkenti Sofya metrosundan alıntı olduğu için eleştirilmişti. Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından kullanılmayan metro logosu, yeni başkan Mevlüt Uysal tarafından kullanılmaya başlandı.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal yeni logoyu resmi yazışmalarda kullanmaya devam ediyor.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal yeni logoyu resmi yazışmalarda kullanmaya devam ediyor.

9 milyon liraya mal olduğu iddia edilen ve eleştirilere konu olan Kurban Bayramı tebrikleri üzerinde de bu logo kullanıldı. Yeni logo ile birlikte İstanbul'daki metro tabelaları ve totemleri de yeni logo ile birlikte yenilenecek.

logo-man


TOPLAM 7 BİN 396 TABELA DEĞİŞECEK

Kadir Topbaş'ın istifasının ardından boşalan koltuğa Başakşehir Belediye Başkanlığı'ndan gelen Mevlüt Uysal görevi Eylül ayında devraldı. Aralık ayında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tesisler Bakım Ve Onarım Müdürlüğü totem ve tabelalar için ihaleye çıktı. ‘İstanbul geneli belediye hizmet binaları ve kamu binalarına tabela, totem ve yönlendirme panoları alımı' başlığı ile çıkılan ihale ocak ayında sözleşme imzalandı. İhaleyi kazanan şirket İstanbul'da kullanılacak olan totemlerden, alüminyum yönlendirme tabelalarına kadar toplam 7 bin 396 tabela değişecek.

ihale-orta
Bu ihalenin toplam maliyeti ise 5 milyon 430 bin lira oldu.

SOFYA METROSU İLE AYNI

İstanbul Metrosu'nun adı iki yıl önce değiştirilerek ‘Metro İstanbul' yapıldı. Bununla birlikte Metro İstanbul'un logosu da değişti. Fakat yeni logonun aslında orijinal olmadığı tespit edildi. Metro İstanbul'un 2016'da yenilenen logosunun Sofya Metro'dan alıntı olduğu ortaya çıktı.İki yıl içerisinde açılan yeni hatlarda da eski logo kullanılmaya devam etti. İstanbul'daki mevcut tramvay, metro, hafif metro, füniküler ve teleferik hatlarının işletmeciliğini yapan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan Metro İstanbul 2016'dan bu yana sadece kurumsal kimlikte bu ismi kullanıyordu.


https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/metro-istanbulda-tabelalar-yeni-logo-icin-degisecek-2586549/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Valilik açıklama yaptı: Kırıkkale’de 1929 kişi karantinaya alındı Acı tablo… Tarımda net ithalatçı olduk! İBB'den Beylikdüzü'ndeki ihtiyaç sahiplerine 1200 yardım kolisi Sağlık Bakanı Koca güncel corona tablosunu açıkladı: Toplam can kaybı 5.167’ye, vaka sayısı da 202.284’e yükseldi!