Anasayfa
17 Haziran 2021 ( 31 izlenme )
Reklamlar

Oğuzhan Asiltürk'ün, 'Cumhur İttifakı' sevdasının altından yeğene ihale çıktı!


Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu bugünkü yazısında, Jandarma Genel Komutanlığı'nın ihalesini, sosyal medya hesabından 'manifesto' niteliğindeki paylaşımlarıyla 'kurultay' çağrısında bulunan Oğuzhan Asiltürk'ün yeğeninin kazandığını yazdı. Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, Saadet Partisi'nde yaşanan kongre depreminin perde arkasını bugünkü köşesinde yazdı. Pehlivan, Oğuzhan Asiltürk'ün neden şimdi harekete geçtiğine dair kulis bilgilerini aktardı.


Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, sosyal medya hesabından 53 maddelik 'manifesto' niteliğindeki paylaşımlarıyla Saadet Partisi'nde 'kurultay' çağrısında bulunmuş ve bu olay gündemi sarsmıştı.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, Asiltürk'ün, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve yönetimine karşı 'büyük kongrenin toplanmasını' da içeren 53 maddelik açıklamasına ilişkin kaleme aldığı yazısında, “Saadet Partisi'nde neden muhalefete başladı? Bürokraside yaptığım araştırmada gerçeği ortaya çıkardım” diye yazdı.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı'nın yaptığı bir ihaleye dikkati çeken Uğuroğlu, söz konusu ihaleyi yaklaşık 10 yıldır "MRD Bilişim Şirketi"nin kazandığını, son ihaleyi de 3,8 milyon dolar vererek kazandığını ancak İçişleri Bakanlığı’nım aniden, "MRD Bilişim Şirketini" diskalifiye ettiğini söyledi.

“Peki, ihale yenilenmeden hangi şirkete verildi? Forte Bilişim Şirketi İhalede ikinci olan bu şirketin sahibi kim? Cemal Asiltürk” diyen Uğuroğlu devamında da şunları kaydetti:

“Asiltürk soyadı dikkatinizi çekti değil mi? Peki, kim bu Cemal Asiltürk. Bingo… Evet, Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın dönemde görüştüğü Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ün yeğeni… Sonuç çok net: Ahlaki, manevi, siyasi ve ticari.”

Uğuroğlu yazısında ayrıca, Oğuzhan Asiltürk'ün Saadet Partisi Genel Başkanlığı'na göstereceği adaya dikkati çekerek, “Aday kim? AKP döneminde TÜBİTAK, Başbakanlık Başmüşavirliği ve TBMM'de müşavirlik görevlerinde bulunan Yeni Şafak'ta yazıları da yayınlanan Erdoğan'a da çok yakın bir isim: Prof. Dr. Mete Gündoğan” dedi.

"İKİ İSİM DÜNÜRDÜ AMA..."

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, Saadet Partisi'nde yaşanan kongre depreminin perde arkasını bugünkü köşesinde yazdı. Pehlivan, Oğuzhan Asiltürk'ün neden şimdi harekete geçtiğini parti içinden öğrendi.

Pehlivan'ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

Biliniyordu: Saadet Partisi’nde Genel Başkan Temel Karamollaoğlu ile Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk arasında gerilim vardı. 

Biliniyordu: İki isim dünürdü ama her şey güllük gülistan değildi. 

Biliniyordu: Karamollaoğlu’nun gönlü Millet, Asiltürk’ün gönlü Cumhur İttifakı’ndan yanaydı. 

Tüm bunlara rağmen, Asiltürk’ün tweet’le kongre kazanını ateşe vermesi bekleniyor muydu? Karamollaoğlu cephesi aslında ne düşünüyor? Saadet Partisi koridorlarında neler konuşuluyor? 

Tüm bu sorulara yanıt aradım. 

Öncelikle, parti genel merkezindeki büyük çoğunluğun açıklamayı ilk Twitter’dan gördüğünü vurgulayayım. “Böyle bir çıkışın belirtisi yoktu ve şaşırdık” sözünü duydum. 

Normal takvime bakarsak, Saadet Partisi’nin olağan kongresi Kasım 2022’de. Asiltürk ise “Önümüzde kongre var” diyordu.“Benim gözetimimde, geniş istişarelerle bir liste hazırlanacak ve kongre başkanlığına sunulacak” diye devam ediyordu. Evet, Saadet’te olağanüstü kongre beklentisi vardı ama Asiltürk’ün mesajlarına kadar partinin herhangi bir yetkili kurulunda konuşulmadığını öğrendim. 

Peki, neden şimdi? 

Temel Karamollaoğlu dün “parti meselelerimizi kamuoyunda tartışmam” dedi. Perde arkasında ise o cephenin tezi şu: 

“Bu ay partinin Genel İdare Kurulu toplantısı toplu halde yapılmadı. Karamollaoğlu herkesi genel merkezde tek tek dinliyor şu sıralar. Bu rahatsızlık oluşturdu Asiltürk cephesinde. Genel Başkan’a bağlılığın da göstergesiydi bu onlara göre. İşte bu desteği ve o özel görüşmelerin içeriğini baltalamak için zamanlamanın özellikle seçildiğini düşünüyoruz.” 

Asiltürk, yeteri kadar oy alınmamasından da dertliydi. Saadet Partisi’ne oy vermediğini iddia ettiği inançlı gençlerin “O partinin de bizim inançlarımızı savunduğunu duymadık. O parti de diğer partiler gibi sadece iktidarı tenkit ediyor” dediğini söylüyordu. 

Karamollaoğlu’nun yakın çevresi ise bu eleştiriye şu yanıtı veriyordu: 

“AKP’nin gençlik kuruluşları ile Anadolu Gençlik Derneği’ni (AGD) yan yana getirmeye çalışılan bir süreç vardı. Bu süreçte AGD, TÜGVA’nın kuruluşunda kendi mensuplarının görev almasına göz yumdu ve engelleyemedi. Gençlik anketinden bahsediliyor ya... Tamamen düzmece bir anketi, Oğuzhan Bey’e güya ‘bu haldeyiz’ diye sunmuşlar.” 

Son bir not... 

Partinin yayın organlarından Milli Gazete Asiltürk’e, TV5 ise Karamollaoğlu’na yakın diye biliniyor. Bu satırların yazıldığı ana kadar, Asiltürk’ün kazan kaldırmasını iki mecranın da görmezden geldiğini not edeyim. 


https://www.krttv.com.tr/gundem/oguzhanasilturkuncumhurittifakisevdasininh81814.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP'li Özkoç'tan Soylu'ya çok sert tepki! "Edebiyat yapmayı bir kenara bırakın, parayı kimler yedi?" İçişleri Bakanlığı açıkladı! 23 Nisan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi! Mehmet Ali Birand, Erdoğan'ın demokrasi maskesini 21 yıl önce düşürmüş ! İşte son anket sonuçları: Yeni parti en çok kimin oyunu alacak?