Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
28 Şubat 2018 ( 153 izlenme )
Reklamlar

Önce yerleşime açtılar şimdi de satıyorlar!

Maliye Bakanı, 36 tarihi yerin özelleştirileceğini açıkladı.

Çoğunluğu turizm bölgelerinde olmak üzere 36 bölgenin imara açılmasının nedenini açıklayan Maliye Bakanı Ağbal, “O araziler imar planına göre turizm alanıydı. Biz atıl ve işgal altındaki arazileri özelleştiriyoruz” ifadelerini kullandı

13 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Özelleştirme Yüksek Kurulu” (ÖYK) kararına göre çoğunluğu turistik ve tarihi yerler olmak üzere toplam 36 imar dışı alanın imara açılması ve satılmasının önü açıldı.

Antalya Aksu, Manavgat, Kemer, Alanya, İzmir Çiğli, Urfa Karaköprü, Diyarbakır Yenişehir, Muğla Bodrum Gökçebel, Türkbükü, Konacık, Yahşi, İstanbul Küçükçekmece, Ümraniye ile Yalova’nın bazı bölgelerinde imar dışı alanın imara açılmasını ve özelleştirme yoluyla satışa çıkarılmasını Meclis gündemine taşıyan CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, kararın yeni rantlara yol açıp açmayacağını sordu. Akaydın’ı yanıtlayan Ağbal ise özelleştirilecek yerlerin “atıl durumda” ve “işgal altında” olduğunu iddia etti.

Turizm tesisleri!
Ağbal, “Özelleştirme kapsamına alınan parsellerin bir kısmı mevcut imar planında konut alanı, turizm tesis alanı gibi kullanımlarda kalan alanlar olup plandaki fonksiyona uygun olarak kullanılmayan işgalli, atıl alanlardır. Bu alanların mevcut imar durumuna uygun olarak kullanılması, atıl alanların kente kazandırılması düşünülmektedir” ifadelerini kullandı.

Ticari tesise iki, turistik tesise üç kat
Antalya Aksu’da özelleştirilen arazilere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bakan Ağbal, arazide toplam iki adet “ticaret-turizm” alanının ayrıldığını, ticari tesis için iki kat, turizm tesisi için ise üç kat imar izni verildiğini, alanda yapılacak faaliyetlerle çarpık kentleşmeye sebebiyet verilmeyeceğini söyledi. Bakan Ağbal, Aksu’daki alanın kullanımının kentte başta ulaşım olmak üzere birçok soruna sebebiyet vereceğine yönelik eleştirilere ise “Karayolu ve raylı sistem ulaşım bağlantıları oldukça güçlü. Bu nedenle imar planındaki değişiklik ulaşım sorununa yol açmaz” dedi.

‘İptali söz konusu değil’
CHP’li Akaydın’ın “Bölgeye ihanet etmemek ve doğayı korumak için kararı iptal edecek misiniz?” şeklindeki sorusuna ise Bakan Ağbal, “Programa alınan bir kısmı atıl, işgalli, işlevsiz durumdaki parseller ile diğer kısmı çevre imar bütünlüğü açısından özelleştirmeye uygun konut, turizm gibi kullanımlar içeren toplam 36 adet parselin ilgili mevzuata, koruma, kullanma dengesine ve yapılaşma yasağına uyularak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Söz konusu kararda doğayı ve kentleri koruma ilkesine aykırılık bulunmadığından iptali de söz konusu değildir” yanıtını verdi.

https://www.birgun.net/haber-detay/maliye-bakani-36-tarihi-yerin-ozellestirilecegini-acikladi-once-yerlesime-actilar-simdi-de-satiyorlar-206146.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vekile 9 bin 700 TL’lik piyango vurdu! Tank palet işçisinden manifesto! CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP'li başkanlara yönelik kumpası tek tek anlattı! Erdoğan da var: Financial Times’a göre Avrupa, çıkar uğruna Ortadoğu diktatörlerini kolluyor!