Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
04 Şubat 2018 ( 73 izlenme )
Reklamlar

Rapor karapara diyor, Bakan ödül veriyor!

11 ay bekletilen Gümrük Bakanlığı raporunda Reza Zarrab'ın şirketlerine kara para, vergi ve dış ticaret incelemesi yapılmasının istendiği ortaya çıktı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporun son bölümü Reza Zarrab’ın şirketlerine ayrılmış durumda ve ciddi şüpheler içeriyor. 11 aydır bekletilen raporda Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gelirler İdaresi, MASAK ve Hazine'den 17 Aralık yolsuzluk soruşturması ile gündeme oturan Reza Zarrab'ın şirketlerinin incelemesi isteniyor.

Altında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi Mehmet Eryılmaz’ın imzası bulunan raporda 17 Aralık soruşturmasının baş kahramanı olarak gündeme oturan Reza Zarrab'a ait şirketlere dikkat çekiliyor. Raporda, Zarrab'ın İran'da devleti 2 milyar 800 milyon dolar dolandırdığı ileri sürülen ve müebbet hapis cezasıyla yargılanan Babek Zencani ile irtibatı olduğu bilgileri dışında başka önemli tespitler de yapılıyor.  Raporun sonuç kısmı,  Zarrab'a ait şirketlerin gümrük işlemlerine ait belgelerin de bulunduğu 651 sayfadan oluşuyor. Ekonomi Bakanlığı, MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu), Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Gelirler İdaresi Başkanlığ,  Zarrab'ın şirketlerine karşı uyarılarak yurt dışı para transferleri ve transit ticaretler dahil, karapara, vergi ve dış ticaret kapsamında incelenmesi gerektiği vurgulanıyor.

KARA PARA VE VERGİ DENETİMİ YAPILMALI

Hürriyet’in haberine göre raporda, “Yapılan araştırmalarda, Türk firmalarının Atlantis Capital General Trading LLC ve Emin General Trading LLC ile yaptıkları külçe altın ticaretinin (ithalat, ihracat, transit) gerçeği yansıttığı hususunda ciddi şüpheye düşülmüştür.”  deniliyor. Rapor, Zarrab'ın şirketlerinin, ikisi Dubai'de, üçü Çin'de olan toplam beş şirkete iki yıl içinde yapılan 100 tondan fazla transit külçe altın ticareti işleminde çok ciddi şüphelerin olduğu vurgulanıyor.  Şirketlerin Reza Zarrab tarafından Türkiye’de kurulması nedeni ile incelenmesi gerektiği ifade ediliyor.

‘EN BÜYÜK ALTIN KARTELİNİN ORTAĞI'

Müfettişler Dubai ve İran'da faaliyet gösteren ve Zarrab'ın şirketleri aracılığıyla transit külçe altın ticareti yapılan bir firmayla ilgili ilginç bir detaya ulaştı. Resmi kayıtlarda 43 tondan fazla külçe altın ihracatı yapılan Tosea Tejarat şirketi Çin'de gazetelere ilan vermiş ve “Türkiye'nin en büyük altın kartelinin ortağıyız” ibaresini kullanmıştı. Zarrab'ın, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde ödüllendirildiği şirketi Volgam Gıda'nın, Tosea Tejarat'a 2013 yılı içinde 384 milyon TL'lik mal ve hizmet satışı yaptığı resmi kayıtlarda yer almasına rağmen, Volgam Gıda'nın söz konusu şirkete herhangi bir ithalat, ihracat ya da transit işlem yapmadığı da raporda yer aldı. Aynı şirketin Zarrab'ın sahibi olduğu Royal Denizcilik A.Ş.'den 2013'te yaptığı 380 milyon TL'lik mal alım ve satım işlemi de şüpheli olarak görüldü.

“ÖDÜL VERMEKTEN RAHATSIZ OLMADIM”

Reza Zarrab'ın şirketleriylle ilgili karapara, vergi, dış ticaret yönünden başta Ekonomi Bakanlığı'nın da bulunduğu devlet kurumlarınca inceleme yapılması istenen rapordan 11 ses çıkmazken Zarrab'ın şirketi olan Volgam Gıda'ya TİM'de düzenlenen törenle ihracat şampiyonu olarak ödül verilmişti.  Zarrab ödülünü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan alması tartışmalara yol açmıştı. Zeybekci, ödülle ilgili açıklamasında ise , “Zarrab'a ödül vermekten vicdanen rahatsız olmadım” demişti.

ÜÇ ŞİRKETİN DE NUMARALARI AYNI

Rapordaki ilginç tespitlerinden biri de Zarrab'ın ihracat yaptığı ve Dubai'de faaliyet gösteren üç farklı şirketin adres, telefon ve fakslarının da aynı olması. Bu şirketlerden birinin ortağı olarak görünen T.Y'nin, Zarrab'a ait Duru Döviz'in eski ortağı ve yöneticisi belirtildi. T.Y.'nin ayrıca Zarrab adına uzun süre kuryelik yapması Dubai'deki söz konusu şirketlerin paravan olduğu yönündeki  değerlendirmelere neden oldu.

ÇİN, RUSYA VE DUBAİ’DEN BİLGİ BEKLENİYOR

Zarrab'ın şirketlerinin yaptığı gümrük işlemleriyle ilgili, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığıyla yurt dışından da belge ve bilgiler talep edildi. İran başta olmak üzere, Çin, Dubai ve Rusya'dan belge ve bilgilerin gelmesi halinde raporla ilgili yeni değerlendirmeler yapılacağı vurgulandı.

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/rapor-karapara-diyor-bakan-odul-veriyor-886581/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Osman Sarıgün inek hırsızlığından da hapis yatmış! Öğrencilerin parasını tatile harcayan müdüre kınama cezası! Erkan Tan CHP için 'Yamyamların partisi' dedi! Sadece şeker fabrikaları satılmıyor!