Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
27 Aralık 2017 ( 172 izlenme )
Reklamlar

Rektör İbiş saltanatı! Yatay geçişte kontenjanı 8’e çıkarınca oğlu Ankara Tıp’a geçti!

KHK ile atılan akademisyeni öğrenci olarak AÜ’ye almayan İbiş, yatay geçişte kontenjanı 8’e çıkarınca öğrenci oğlu Ankara Tıp’a geçti.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev’in, dekan olmasının ardından erkek kardeşi, oğlu ve eşini aynı üniversitede işe almasının bir benzeri Ankara’da yaşandı. Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in Başkent Tıp Fakültesi 3. sınıfta okuyan oğlu Can İbiş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçiş yaptı. Bu geçiş ise başında Rektör Erkan İbiş’in olduğu Ankara Üniversitesi Yönetim organlarının kontenjanlarda ve yatay geçiş başvurularında yaptığı bazı değişikliklerle mümkün oldu. Örneğin yatay geçiş kontenjanı 4’ten 8’e yükseltilince Can İbiş, 6. sıradan geçiş yaptı.

KHK ile ihraç edilen ve LYS’ye girerek Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü kazanan Cenk Yiğiter, rektörlüğün değiştirdiği bir yönetmelik nedeniyle üniversiteye öğrenci olarak kayıt yaptıramamıştı. Cenk Yiğiter’in bu nedenle yaptığı suç duyurusu üzerine YÖK tarafından hakkında soruşturma başlatılan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in oğlu Can İbiş, okuduğu Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yaptı.

Önceki yılda Yatay Geçiş Kontenjanı 4 olan Ankara Üniversitesi’nde bu yıl kontenjan, bizzat Rektör İbiş’in içinde olduğu üniversite senatosu tarafından 8’e çıkarıldı ve şartları da kolaylaştırıldı. Temmuz 2016’da yatay geçiş için gerekli not ortalaması da düşürüldü. Bu sayede Can İbiş, babasının rektör olduğu üniversiteye bu eğitim-öğretim dönemi başında öğrenci olarak geçiş yaptı ve Ankara Tıp Fakültesi’nde okumaya başladı. Can İbiş, Yatay Geçiş Sınavı’nda 97.3 puan aldı. İbiş’in puanının yüksek olmasına karşın kontenjan 4 olarak kalsaydı, Ankara Üniversitesi’ne geçiş yapamayacaktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/893884/Rektor_ibis_saltanati..._Yatay_geciste_kontenjani_8_e_cikarinca_oglu_Ankara_Tip_a_gecti.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'li belediye borç batağında! Atanamayan öğretmen canına kıyıyor... AKP'de arkası olan işe gitmeden maaş alıyor! Yine 29 Ekim yasağı! HKP Adana İl Örgütü'nün, Atatürk'ün büstüne çelenk koyma talebi Adana Valiliği tarafından reddedildi! Öğrencilere sabah namazı dayatması!