Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
16 Ocak 2019 ( 100 izlenme )
Reklamlar

Tank Palet peşkeşi 'Uçan Saray' karşılığında mı çekiliyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özelleştirilmesi kararı verilen Tank Palet Fabrikasıyla ilgili hükumete 9 soru yöneltti.


Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki  ‘Tank Palet Fabrikası’ olarak bilinen 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün özelleştirme kararıyla ilgili olarak, yarısı Katar’a ait olduğu bilinen BMC’ye işletme hakkının verilmesine ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan dikkat çeken bir soru geldi.

Ankara’da Mansur Yavaş için yapılan tanıtım toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirmesine tepki göstererek hükumete 9 soru yöneltti. Dokuz soru içinde yer alanlardan birisi ise “Size bedava verildiği söylenen uçan saray ile bu ihalenin bir bağlantısı var mı?” şeklinde oldu.

“YALAN SÖYLEMEK AYIP DEĞİL Mİ?”

Kılıçdaroğlu’nun konu ile ilgili konuşması şu şekilde:

“Her şeyi sattılar. Şimdi sıra askeri fabrikaları satmaya geldi. Sakarya’da 1975 yılında kurulan Tank Paket Fabrikası satılıyor. Özelleştirme adı altında peşkeş çekiliyor. Bu fabrikada Fırtına Obüsleri yapıldı. Bu fabrika yeniden kurulsa bedeli 20 milyar dolar. Şimdi bunu özelleştirip satıyorsunuz. Resmi Gazete’de yayınlandı, özelleştirilecek diye. Gelen tepkiler üzerine sarayda oturan kibir abidesi, ‘Yapılan iş özelleştirme de değildir, özelleştirme farklı şey. İşletme hakkının belli süre için BMC’ye devredilmesidir’ diyor. BMC kim iyi biliyorsunuz. Yalancıdan devlet adamı olmaz, millete hayır gelmez.

Benim imzam olsa ‘Kılıçdaroğlu bunu uydurdu’ der ama kendi imzası var. Elimizde kararname var. Kararname olmasa yarın çark edecek. Sen kalkıyorsun ‘Sakarya’da özelleştirme değil’ diyorsun. Yazdığına mı konuştuğuna mı inanalım. Yalan söylemek devleti yönetenler için ayıp değil midir?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı; Özelleştirme kapsam ve programına alınmasına; e hani diyordun özelleştirme değil. Devam ediyor; özelleştirme uygulamasının işletme hakkının verilmesi yöntemiyle gerçekleşmesi ve 25 yıl olarak belirlenmesine, özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar fabrikanın MSB, tarafından işletilmesine devam edilmesine; özelleştirme işlemi tamamlanıncaya kadar.

Bereket yazmış kararname var elimizde. Olmasa yarın çark edecek. Şimdi, 9 soru soruyorum.

  • Bir, fabrikanın özelleştirmesi için değer tespiti yapılmış mı?
  • İki, komisyon bir değer tespiti yapmışsa bu değer kaç paradır?
  • Üç, özelleştirme işlemleri için ihale komisyonları oluşturulmuş mudur?
  • Dört, ihale yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne zaman nerede yapılmıştır? Ne zaman ilana çıktınız?
  • Beş, ihaleye kaç firma teklif vermiştir? Verilen teklifler nelerdir?
  • Altı, ihaleyi alan şirkete üretim ve satış garantisi verilmiş midir?
  • Yedi, fabrikada çalışan askeri personel özelleştirmeden sonra çalışmaya devam edecek midir? Askerlerimiz ihaleyi alan Katar şirketinin emrine mi çalışacaktır? İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yabancılar emrinde bizim askerler çalışacaklar eğer bu olursa.
  • Sekiz, tank palet yapacak olan BMC şirketinin yüzde 49,9’u Katarlılara kaça satıldı? Size bedava verildiği söylenen uçan saray ile bu ihalenin bir bağlantısı var mı?
  • Dokuz, bu özelleştirmede bir ihale yapılmadıysa bunun sebebi nedir? Hangi kanun size bu yetkiyi veriyor?

Bu 9 sorunun cevabını bekliyorum. Saraydaki kibir abidesinden de, sözcülerinden de, Milli Savunma Bakanı’ndan da bekliyorum.”

https://gazetemanifesto.com/2019/tank-palet-peskesi-ucan-saray-karsiliginda-mi-cekiliyor-233327/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Seçimden sonra yüzde 50 zam gelebilir!" Savcılık: Man belgeleri gerçek CHP'li vekil uyardı! Tarımda tehlike çanları çalıyor! Pamukkale Turizm ‘konkordato’ dedi