TSK'da 'Din Subaylığı' törenle başladı! ‘Din İşleri Subaylığı’ için açılan kadrolardan ilk atamalar yapıldı!

38 izlenme 21 Şubat 2022
Reklamlar
AKP ile birlikte hayata geçirilen gerici uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Sadece savaş dönemlerinde kullanılan ve Kıbrıs Barış Harekatı’ndan beri ataması yapılmayan ‘Din İşleri Subaylığı’ için açılan kadrolardan ilk atamalar yapıldı. İlahiyat Fakültesi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi mezunları, başvuru yaptı ve kazananlar görevlerine başladı. 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dış kaynaktan muvazzaf subay adayı alımı” başvuru kılavuzunu 2020 yılı yayınlandı.

İlahiyat Fakültesi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi mezunları, başvuruda bulundu ve öğretmen sınıfı muvazzaf subaylar olarak eğitim aldı. Eğitimini tamamlayan adaylara, “Din İşleri ve Moral Subayı” olarak görev verildi. Milli Savunma Üniversitesi, subaylara tören düzenledi. Törende, eğitimini tamamlayan “Din İşleri ve Moral Subayı” dua okudu. 

AKİT İSTEMİŞTİ

Kadronun yeniden açılması talebini zaman zaman gündeme getirmişti. FETÖ’den kapatılan Zaman gazetesinden Yeni Şafak’a, Diyanet-Sen’den AKP’ye yakınlığı ile bilinen ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’ne kadar farklı gazete ve kurumlar dönem dönem bu talebi yinelerken son olarak Akit gazetesi bu talebi dile getirmişti.  

Gazetenin 3 Ağustos 2020 tarihli manşetinde, “TSK’nın en büyük ihtiyacı din subaylığı” ifadeleri kullanılırken haberde şöyle denilmişti:

"Beka mücadelesi veren Türkiye’nin askeri varlığı her alanda hissedilirken, Mehmetçiğin maneviyatını sağlamlaştırmak için Din İşleri Subaylığı kadrosunun yeniden ihdas edilmesi bekleniyor. Askerlerimizin bayramlardaki ibadet görüntülerinin kurumsal kimliğe dönüşmesini vurgulayan askeri uzmanlar, ‘Mehmetçiğin maneviyatını tabur imamı pekiştirir’ diyor."

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gaziantep’te yine tehlikeli gerginlik! Taciz iddiası mahalleliyi sokağa döktü! VEDAŞ, borcu olan belediyenin elektriğini kesti, belediye VEDAŞ’ın binasını mühürledi! Arınç'ın damadı Erdoğan'a böyle meydan okumuş: "Paraları saydım indeyim bekliyorum" Merkez’i rekor faiz artışına mecbur bırakan 5 etken