Home
12 Ağustos 2019 ( 676 izlenme )
Reklamlar

'TSK’nin geleceğinde 'Damat’ın oyu önemli, 40 yıl asker üniforması giymiş orgeneralin görüşü önemsiz hâle geldi'


Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, Yüksek Askerî Şûra'nın 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden 10 gün sonra, 25 Temmuz 2016'da yapısının değiştirildiğini artık Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geleceğinde 40 yıl üniforma giymiş orgeneralin görüşünün önemsiz hâle geldiğini söyledi. Terkoğlu, "TSK'nin geleceğinde Maliye Bakanı Damat’ın oyu önemli" tepkisini göstererek, "Askerler ne düşünürse düşünsün, ordunun teamülleri ne olursa olsun, hükümet kendi istediği orduyu kuruyor" ifadesini kullandı. Terkoğlu'nun Cumhuriyet'te "Milli Ordu’ yerine ‘Hükümet Ordusu" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

YAŞ adım adım partileşti 

15 Temmuz’dan sonra 150 civarında general ve amiral FETÖ gerekçesiyle ihraç edildi. Hükümet ise bunu gerekçe göstererek TSK’nin teamüllerine dayanan kuralları değiştirdi. 

Darbe öncesinde 1612 Sayılı YAŞ Kanunu’nun 2. maddesi şöyleydi:
 
“YAŞ üyeleri; Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı, Kuvvet Komutanları, Ordu Komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Donanma Komutam ile Silahlı Kuvvetler kadrolarında bulunan orgeneral ve oramirallerdir...” 

Bu, 15 şûra üyesinden 13’ünün asker olması anlamına geliyordu. Kontrol askerlerdeydi. 

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminden sadece 10 gün sonra, yani 25 Temmuz 2016’da, yayımladığı 669 sayılı KHK ile kuralı şöyle değiştirdi: 

“YAŞ üyeleri; Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcıları (5 kişi), Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanıile Kuvvet Komutanlarıdır.” 

Bu; 10 hükümet üyesine karşılık 5 asker demekti. 

15 Temmuz 2018 tarihli kararnameyle YAŞ’ın yapısı yeniden düzenlendi. Buna göre YAŞ üyeleri: Cumhurbaşkanı yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanları oldu. Cumhurbaşkanı ise “gerekli gördüğü hallerde” toplantıya katılıyor. 

Yeni düzenleme ile Cumhurbaşkanı dışında YAŞ, 7 hükümet üyesi ve 4 asker üye haline geldi. 
Yetmedi... 

Terfileri belirleyen 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nun 49. maddesi daha önce “Genelkurmay Başkanının teklifi ve Yüksek AskeriŞûra’nın üçte iki çoğunluğunun kararı ile...” şeklindeydi. 1 Aralık 2018 tarihinde kabul edilen 681 sayılı KHK ile “Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşü alınarakMilli Savunma Bakanı’nın teklifi üzerine Yüksek Askeri Şûra’nın üçte iki çoğunluğunun kararı ile...” olarak değiştirildi.
 
Bu, TSK’deki terfi sisteminin tek hâkiminin hükümet olması demek. Artık bakan teklif ediyor, diğer hükümet üyeleri el kaldırıyor, askerler uygun bulmasa da terfi kararları alınıyor. TSK’nin geleceğinde Maliye Bakanı Damat’ın oyu önemli, 40 yıl asker üniforması giymiş orgeneralin görüşü önemsiz halegeldi. Askerler ne düşünürse düşünsün, ordunun teamülleri ne olursa olsun, hükümet kendi istediği orduyu kuruyor.

http://www.krttv.com.tr/gundem/tskningelecegindedamatinoyuonemli40yilaskeruniformasih11086.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP’den CHP’ye geçen Yalova’da Arapça tabelalar kaldırılıyor Rusya-Ukrayna savaşı: Bir ayda umduğunu bulamayan Rus ordusu yeni hedefini açıkladı Skandalı Feridun Niğdelioğlu ortaya çıkardı: "Arda Turan, BDDK Başkanı ve yönetim kurulunu gece yarısı hizaya dizip hepsine hesap soruyor" Arap turistler kiralık aracı çöplüğe çevirdi 'Araplar pistir sözüne inanmıyordum' diyen adam şok geçirdi!