Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
21 Mayıs 2020 ( 40 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının kaynağı ortaya çıktı


Çin'de ortaya çıkan ve ülkelere göre farklı mutasyonlara uğrayan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının genom haritası incelendi. İnceleme sonucunda Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının ABD, ikincisi Avustralya ve üçüncüsünün ise İngiltere kaynaklı olduğu ortaya çıktı.Çin'de ortaya çıkan ve ülkelere göre farklı mutasyonlara uğrayan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının genom haritası incelendi. İnceleme sonucunda Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının ABD, ikici Avustralya ve üçüncüsünün ise İngiltere kaynaklı olduğu ortaya çıktı. İzole edilen koronavirüsün genom dizilimi yapılarak elde edilen sonuçlar sayesinde virüsün bulaşma modelleri ortaya çıkarıldı. 

Sabancı Üniversitesi'nden Türk bilim insanlarının bu yöntemle yaptığı araştırmaya göre, koronavirüs ayda en az iki defa mutasyona uğradı. Genom sekansları incelenen araştırma sonucuna göre, Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının ABD, ikinci vakanın Avusturalya, ve üçüncü vakanın ise İngiltere kaynaklı olduğu tespit edildi.

İstanbul'daki koronavirüs vakalarının büyük bölümünün Avrupa merkezli olduğu sonucuna ulaşıldı. Türkiye'deki iki ilde görülen koronavirüs vakalarının ise Suudi Arabistan'daki örneklerle bağlantısı tespit edildi. Türkiye’ye yayılmasının Ankara üzerinden gerçekleştiği tahmin ediliyor. 5 farklı şehirdeki izolatlar, Ankara’daki virüs ile benzerlik gösteriyor.

Bilim insanları söz konusu araştırmanın sürdüğünü ve yeni genomlar elde edildikçe sonuçların kapsamlı hale geleceğini belirtiyor.

GENOM HARİTASI NASIL ÇIKARILIYOR?

Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde bilim insanları koronavirüsün bulaşma ve mutasyona uğrama süreci anlamaya çalışıyor. Virüsün değişen bölgeleri ve yapıları salgının gidişatı hakkında bilgilere sahip olunmasını sağlıyor.

Erciyes Üniversitesi de geçtiğimiz günlerde SARS-CoV-2 virüsünün tam büyüklükteki genomunun yeni nesil sistemle dizilenerek gen haritasını elde etmişti.


http://www.krttv.com.tr/gundem/turkiye-deki-ilk-koronavirus-vakasinin-kaynagi-ortaya-cikti-h35962.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Muharrem İnce'den, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ziyareti Van'da taziye evinde bir araya gelen 12 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı! Yüze yakın köy elektriksiz kaldı, hayvanlar susuzluktan telef oldu! Şanlıurfa'da seçim kampanyası için Belediye'ye giden Bağımsız bir aday, bütün personelin Erdoğan'ın mitingine gittiğini görünce isyan etti !