Anasayfa1
06 Haziran 2023 ( 7 izlenme )
Reklamlar

Türkiye’nin dört bir yanında halk iradesine sahip çıkıyor: TİP meydanlarda Can Atalay'a "özgürlük" talep etti


Türkiye İşçi Partisi, bugün Hatay'dan milletvekili seçilmesine rağmen hala serbest bırakılmayan Can Atalay için eylem düzenledi.14 Mayıs seçimlerinde Hatay'dan milletvekili seçilen Gezi davasından 18 yıl hapse mahkum edilen avukat Can Atalay, seçimden 23 gün geçmesine rağmen hala serbest bırakılmadı. 

Atalay'ın serbest bırakılmasını isteyen TİP üyeleri bugün Türkiye'nin birçok ilinde eş zamanlı olarak toplanarak "özgürlük" talep etti. 36 şehir ve 85 noktada "Can çıkacak, halkını savunacak" yazılı pankart taşıyan partililer yaptıkları açıklamada "Seçilmiş milletvekilimiz tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde esir tutulduğu için henüz milletvekili yeminini edemedi ve görevine başlayamadı" dedi. 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Yargıtay’da dava süreci devam ederken hukuksuzca cezaevinde tutulan Avukat Can Atalay, 14 Mayıs Milletvekilli Seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay milletvekili seçildi. Seçim sonuçlarının kesinleşmesini takiben Can Atalay, avukatları aracılığıyla milletvekili mazbatasını aldı ve geçen cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak kaydı yapıldı. Ancak seçilmiş vekilimiz, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde esir tutulduğu için henüz milletvekili yeminini edemedi ve görevine başlayamadı. Can Atalay’ın tahliye edilmesi için avukatlarının Yargıtay’a yaptığı başvuru günlerdir yanıtsız bırakıldı ve yoldaşımız hala cezaevinde tutuluyor.

 Yaşanan durum her anlamda Anayasa’ya aykırıdır ve Yargıtay, Anayasa’nın emrettiği hükmü uygulamamakta ısrar etmektedir. Seçilmiş Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tutukluluk hâlinin devamı, hukuka aykırı bir şekilde, kişi hürriyeti ve güvenliğinin engellenmesi ve aynı zamanda seçmenlerin temsil edilme haklarının ihlali anlamına gelmektedir.

 Çünkü Anayasa’nın 83. Maddesi’nde aynen şöyle yazmaktadır:

 “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.”

 Anlamı apaçık olan Anayasa hükmü ortadayken, buradan başta Yargıtay savcıları olmak üzere yetkililere soruyoruz:

 Seçilmesinin üstünden 3 hafta geçmesine rağmen Can Atalay neden hala serbest bırakılmadı?

Can Atalay neden Meclis’te yemin edip görevine başlayamadı?

Can Atalay ne zaman Hatay’a ulaşıp enkaza çevrilmiş olan şehrin imarı için yurttaşla beraber çalışmalarına başlayabilecek?

Can Atalay’ın, Hatay’ı ve tüm ülkeyi enkaz altında bırakanların suçlarını yüzlerine vurmasından mı korkuyorsunuz?

Milli iradenin yerine gelmesini engellemenin, yani milletin seçtiği vekil sanki seçilmemiş gibi davranmanın, bir suç olduğunu bilmiyor musunuz?

 Bu sorularımızla, Anayasal kurumları Anayasa’ya uymaya bir kez daha davet ediyoruz. Artık bu hukuksuzluğa bir son verin! Yetkinizi aldığınız yasaları uygulayın!

 Can Atalay’ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini bekliyoruz.

 Saray’dan talimat beklediğiniz her gün, Anayasa’yı çiğnemeye devam ettiğiniz bir gün olarak kaydediliyor halkın defterine. Bunu unutmayın çünkü biz sizin kanun dışı, keyfi uygulamalarınızı asla unutmayacağız. Başta Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman olmak üzere haksız, hukuksuz bir şekilde tutuklanarak özgürlüğü elinden alınan tüm arkadaşlarımız için mücadeleye devam edecek, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz.

 Halkın iradesine saygı istiyoruz! Hukuka, adalete saygı istiyoruz! Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay’a özgürlük istiyoruz!"

Kaynak: Gerçek Gündem

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yıldırım Demirören'e geçen Milli Piyango'da 'ikramiye çıkmasın' diye bu sistem mi kuruldu? Erdoğan'ın örtülü ödenek harcaması 17,5 kat arttı! Dış basın yeni Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ı böyle gördü: 'Ne kadar bağımsız olacağı belirsiz' Bunu söyleyen Erdoğan'ın eski bakanı: O tarihinin en güçsüz, en çaresiz dönemini yaşıyor