Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
09 Aralık 2017 ( 149 izlenme )

Vakıf üniversitesine bedelsiz trilyonluk arazi tahsisi!

Kartal’da deniz kenarında bulunan trilyonluk bir arazinin vakıf üniversitesi olan Şehir Üniversitesi’ne verildiği ortaya çıktı

İstanbul Kartal’da TEKEL’e ait 392 bin metrekare tekel arazinin vakıf üniversitesi Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz verildiği ortaya çıktı. Devlet Malzeme Ofisi (DMO)’nin de İstanbul’daki arazisini Medeniyet Üniversitesi’ne bedelsiz verip kiracı olarak Kocaeli’ne gittiğini aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Üniversitelerin büyük kentlerde yoğunlaşması, Anadolu kentlerindeki eğitimin istenilen düzeyde gelişmesinin önünde engel oluşturuyor” dedi.

Devlet üniversitesi Kurbağalıdere’ye
Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li Gürer, şu ifadeleri kullandı:
“İstanbul Göztepe’de Devlet Malzeme Ofisi’nin bulunduğu bina boşaltılıyor. Buradaki arazi bedelsiz olarak Medeniyet Üniversitesi’ne veriliyor, bu güzel, yanına da salı pazarı kuruluyor. Ve buradaki binasını boşaltan Devlet Malzeme Ofisi daha sonra Kocaeli’ne kiracı olarak gidiyor. Bu anlamda, bir yerde ağacı dahi olmayan Devlet Malzeme Ofisi’nin Göztepe’de, Kurbağalıdere’de yol kenarındaki girişi çıkışı problemli bir yere devlet üniversitesi kuruyorsunuz, öbür tarafta denize nazır, en güzel ağaçlarıyla birlikte kullanılabilen bir araziyi de kalkıyorsunuz Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz veriyorsunuz.”

Denize nazır bedelsiz arazi
Kartal’daki deniz kenarında, TEKEL’e ait metrekaresi 120 bin lirayı aşan 392 bin 588 metrekare arazinin içindeki 4 bin 100 nitelikli ve korunması gereken ağaçla birlikte, vakıf olan Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz verildiğini söyleyen Gürer, “ İyi de, vakıf üniversitesinde okuyan çocuklardan -eğitim için gittiklerinde- para alınmıyor mu? Alınıyor. O zaman vakıf üniversitesine devletin, vergi vererek yurttaşların parasıyla yapılmış arazisi niye bırakılıyor? Bunu anlamakta zorlanıyorum” diye konuştu.

Tıp fakültesinde öğretim üyesi yok
Anadolu’daki üniversitelerde yeterli eğitim kalitesinin bulunmadığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde geçen yıl kurulan Tıp Fakültesi’ni örnek gösterdi. Tıp fakültesinin kurulmasına rağmen öğretim üyesi bulunamadığını ve fakültenin tabeladan öte gidemediğini anlatan CHP'li Gürer, 60 öğrencisi olan Tıp Fakültesi’nin öğretim üyesinin yeterli olmadığını kaydetti. Gürer, devletin Anadolu’daki bu tür üniversiteleri de desteklemesi gerektiğini belirtti.

https://www.birgun.net/haber-detay/vakif-universitesine-bedelsiz-arazi-tahsisi-194562.html

Bunlar da İlginizi Çekebilir