Vali, oğlunun karıştığı ölümlü kazayı nasıl örtbas etti? Fatih Altaylı vali görevden alınınca ortaya çıkan kaza görüntülerini yayınladı

19 izlenme 29 Ağustos 2023
Reklamlar

Karabük'te 2022 yılında meydana gelen ve iki öğretmenin hayatını kaybettiği kaza ile ilgili gazeteci Fatih Altaylı, köşe yazısında kazanın faili Ali Emre Gürel’in dönemin Karabük Valisi Fuat Gürel'in oğlu olduğunu ve mobese görüntülerinin son valiler kararnamesinin ardından ortaya çıktığını açıkladı.

Gazeteci Fatih Altaylı kendi internet sitesinde yayımladığı yazısında Eski Karabük Valisi Fuat Gürel'in oğlu Ali Emre Gürel'in karıştığı trafik kazasının MOBESE görüntülerinin valinin görevi değişince ortaya çıkmasına yönelik yeni açıklamalarda bulundu.

Altaylı, Eski Karabük Valisi Fuat Gürel'in oğlu Ali Emre Gürel'in karıştığı trafik kazasının MOBESE görüntülerine bir yıl sonra ulaşıldığına yer verdi.

Altaylı'nın söz konusu görüntülerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu anlatacağım gerçekten bir utanç hikayesidir. Bir kamu görevlisinin, kamu görevinin verdiği gücü kötüye kullanmasıyla yaşanmış bir rezalettir.

Bundan 1 yıl kadar önce, 30.06.2022 günü Karabük’te bir kaza meydana geldi.

Ali Emre Gürel isimli bir kişinin kullandığı Ford marka bir araç, bir kavşakta Toyota marka bir otomobile büyük bir şiddetle çarptı ve otomobilde bulunan öğretmen bir çift, Behiye Portakal ve Salih Portakal kaza sonucu hayatlarını kaybettiler.

Gece 01:15’te meydana gelen kazanın iki de görgü tanığı vardı. Görgü tanıkları ifadelerinde Ford marka aracın saatte en az 150-180 kilometre saatlik bir süratle kendilerini solladığını ve hızla kavşağa dalarak kazaya sebebiyet verdiğini anlattılar.

Ancak bu ifadeye rağmen olay örtbas edildi.

Kazayı gösteren MOBESE kayıtları yok oldu.

Ve tanık ifadelerine rağmen tanıkların “en az 150 kilometre” ile kavşağa girdiğini söyledikleri Ali Emre Gürel değil, kendi yollarında giderken cinayet gibi bir kaza ile hayatlarını kaybeden Portakal çifti suçlu bulundu.

Olay bununla da bitmedi.

Ford marka aracı sigorta eden şirket, hayatını kaybeden Portakal çiftinin çocuklarına Ford marka aracın tamir masraflarını içeren bir fatura yolladı ve üzerine bir de icra takibi yaptırdı.

Anasız babasız kalan çocuklar bir de icra takibi ile karşı karşıya kaldılar.

Peki niye böyle oldu biliyor musunuz!

Çok basit.

Kazayı yapıp, iki kişinin ölümüne neden olan Ali Emre Gürel’in babası Fuat Gürel Karabük Valisi idi. Ancak son valiler kararnamesi ile Fuat Gürel valilikten alınıp, mülkiye müfettişliğine atanınca 1 yıldır bulunamayan MOBESE kayıtları bulundu ve kazanın tam da görgü tanıklarının anlattığı gibi meydana geldiği ortaya çıktı.

Şimdi umuyorum ki, bu dava yeni delillerin ışığında yeniden görülür. Umuyorum ki, vicdanlı biri olduğu söylenen Adalet Bakanı bu konuda inisiyatif kullanır.”

araba-750x464.png

ALTAYLI'NIN AÇIKLAMALARI SONRASI VALİ GÜREL'DEN CEVAP

Vali Gürel ise Altaylı'nın yazdıklarına ilişkin, "Mobese kayıtları şimdi çıkmış gibi bir algı oluşturuluyor. Fatih Altaylı gibi bir adama yakışmayacak şekilde karşı tarafa sorulmadan böyle yazılmasını kınıyorum. En azından bize söz hakkı vermesi gerekirdi. MOBESE kamera kayıtları dosyada baştan beri mevcut. Kazaya gelince karşı taraf tali yoldan çıkıyor. Saat 00.00'dan sonra olduğu için karşı tarafa kırmızı fasılalı, oğluma sarı fasılalı yanıyor. Mahkemeler bunları değerlendirdi" dedi.

Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Peker ailesinden videolu paylaşım geldi! 'Her zaman yazdınız, merak ettiniz. Siz iyi ki varsınız' Seçil Erzan'a yapılan küfürlü tezahürat Arda Turan'ı çilden çıkardı: "Görüşeceğiz sizinle maçtan sonra" İşte gerçek işsizlik oranı! Kandırılıyoruz Eski TÜGVA yöneticisinin AKP döneminde İBB'den işe gitmeden maaş aldığı ortaya çıktı!