Home
16 Ocak 2024 ( 12 izlenme )
Reklamlar

Yılların firması iflas bayrağını çekti! Yazın konkordato kararı verilmişti


Türkiye entegre kırmızı et sektörünün köklü markalarından Alanyalı Hacıince Et AŞ ile ALEt Alanya Entegre Et Tesisleri AŞ konkordato talep etmişti. Şirket, borçlarının altından kalkamayarak iflas etti. Şirketin sahiplerinden Ahmet Hacıince, Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı olarak görev yapıyor.


1957 yılında Alanya'da küçük bir kasap dükkanı olarak hizmete başlayan ve aradan geçen 67 yıllık süreçte Türkiye genelinde bir entegre kırmızı et devi haline gelen Alanyalı Hacıince Et AŞ. ekonomik krize dayanamadı ve iflas etti. Hacıince geçtiğimiz yıllarda 41 milyon dolarlık yatırımla küresel bir fast food zinciriyle(Mc Donald) 'winwin' temelli bir ortaklık anlaşması yapmıştı.

haciinceet7.jpg

Türkiye’deki fast food zincirlerinin tedarikçisi Hacıince Et'in iflası piyasaları sarstı. Bayiler alarm verdi. Tasfiye masası şirketin varlıklarını satıp borçları ödeyecek.

ahmethaciince.jpg

2023 yılının haziran ayında konkordato ilan eden şirket mahkemenin verdiği mühleti de doldurdu. Malî darboğazdan çıkamadığı için iflas kararı kesinleşti.

Amerikalı fast food devi McDonald’s ile imzaladığı ortaklık mukavelesinin akabinde Hacıince Et’in yeni yatırımlar için aldığı kredilerin altından kalkamadığı belirtiliyor.

haciinceet.jpeg

ÇİFTÇİLER VE DİĞER TEDARİKÇİLER İÇİN KIRMIZI ALARM

2023 yılının haziran ayında konkordato ilan eden firma krize dayanamadı. Konya’da ve Antalya’da 900 milyon liraya mâl olmuştu.

Beyşehir’de 1000 dönüm arazi içinde 2 bin 500 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftliği olan firmanın iflası herkesi şaşırttı.

haciince2.jpg

YENİ TESİS SIKINTIYA SOKMUŞTU

Hacıince Et’in mali sıkıntıya girmesine, Konya’da yapılan entegre tesis yatırımının neden olduğu öne sürülüyor. Tesisin devreye alınması sonrası, bir fast food zinciri ile olan anlaşmanın sona ermesi şirketi sıkıntıya sokmuştu.

halktv.com.tr

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SBK'nın para trafiği ortaya çıktı: Milyonlarca dolar ABD'ye kaçırılmış! Yargıtay'dan skandal karar! Öz kızını hamile bırakan baba serbest bırakıldı! İmamoğlu’ndan yüzde 40 indirim sözü Fatih Portakal'dan Erdoğan'a soru: İstanbul zorda mı?