Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
11 Temmuz 2019 ( 71 izlenme )
Reklamlar

Yobaza haddini bildirdi, Anayasa'yı savundu! İşte Arapkirli'nin ders gibi savunması!


Gazeteci Zafer Arapkirli hakkında “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” diyen Nurettin Yıldız’a Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla “hakaret” ettiği iddiasıyla dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması görüldü.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, soruşturmanın Nurettin Yıldız'ın şikayeti üzerine başlatıldığı ifade edilerek, Zafer Arapkirli'nin sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı paylaşıma yer verildi.

Davanın ilk duruşmasında savunma yapan usta gazeteci Zafer Arapkirli, "Kız çocuklarımızı, bebelerimizi, kadınlarımızı, insanlığı, Anayasamız'ı, Medeni Kanunu savunduk. Görevimizi yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz" dedi.

Gazeteci Zafer Arapkirli, 'kız çocuklarını, Anayasa'yı ve Medeni Kanunu savunduğu' için yargılandığını söylediği savunmasında, şu ifadelere yer verdi:

SAVUNMAMDIR

62 yaşımda, hayatımda ilk defa sanık olarak mahkemeye çıkıyorum.
Yaşadığımız ülkede dezavantajlı kesimlerin başında, kadınlar, çocuklar ve özellikle de kız çocukları gelmektedir. En savunmasız konumdaki çocuklarımızın kimi zaman evde, kimi zaman sokakta, kimi zaman da kendilerini emanet ettiğimiz eğitim kurumları yada kurslarda çeşitli saldırılara, tacizlere hatta daha da kötüsü, cinsel saldırılara maruz kaldığına her geçen gün tanık olmaktayız.
Çocuklarımızın maruz kaldığı en vahim saldırılardan biri de (burada saldırı fiilini özellikle kullanıyorum) kız çocuklarının oyun çağında, daha bebek sayılacak yaşlarda evlendirilmesidir. Yani, yetişkin kadın muamelesi görerek (Mahkemenizin affına sığınıyorum) zifafa, gerdeğe sokulmasıdır.

Yasalarımıza göre zaten suç olan bu eylem, her türlü evrensel biyolojik kültürel ve sosyolojik kaidelere de aykırı bir durumdur. Bu ayıbın toplumsal yaşamımızdan silinmesi, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının uğruna mücadele etmesi gereken bir olgudur. Hatta hepimizin görevi sayılmalıdır.
Ama buna rağmen, toplumumuzda, üstelik maalesef akademik unvan sahibi olduğunu iddia eden hoca sıfatlı bazı şahıslar, yaygın basın yayın organlarında radyolarda, televizyonlarda, gazete sütunlarında ve sosyal medyada, dini görünümlü fetva adı altında bu konuda yani yukarıda saydığım ayıplar konusunda propaganda yaparak toplumu zehirlemekte ve bu toplumsal yaranın üzerine adeta benzin dökmektedir.
Bu örnekten olarak, hakkımda, bugün burada yargılanmamı gereken şikayette bulunan şahıs, bu tür sözde fetvaları ile tanınmış birisidir. Şikayete konu olan beyanatında, 6 yaşındaki kız çocuklarıyla dahi evlenilebileceğini savunmuştur.
Bunları duyup okuduğumda, her sorumlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi, üstüne üstlük eğitim görmüş bir insan ve görevi topluma haber vermek, toplumu uyandırmak olan bir gazeteci ve daha da önemlisi, bir kız çocuk babası sıfatımda tepki göstermek istedim. Sosyal medyada, iddianameye konu olan paylaşımda bulundum. Çünkü bu tür beyan ve yayınların toplumun cahil ve feodal baskılardan etkilenmiş insanları üzerinde daha fazla olumsuz etki yapmasına tahammül edemedim.
Şikayetçi şahsı tanımıyorum. Karşılaşmışlığım, tanışıklığım, aynı ortamda bulunmuşluğum, bir husumetim, garezim, alıp veremediğim yoktur. Dolayısıyla, şahsi hakaret kastı da söz konusu değildir. Şikayete konu olan sosyal medya paylaşımım tamamen yukarıda anlattığım toplumsal yaralara gösterdiğim duyarlılıktan ve hukuk devletimizin Medeni Kanunun evlilik yaşı kuralını hiçe sayan sözlere itiraz çerçevesinde dile getirilmiş bir aydın tepkisidir. Bu nedenle, hakkımda davanın düşmesini ve beraatimi talep ediyorum. 

Zafer ARAPKİRLİ


http://www.krttv.com.tr/gundem/yobaza-haddini-bildirdi-anayasayi-savundu-iste-arapkirlinin-h7968.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Şener'den Erdoğan'a uçak tepkisi: Müslüman(!) dediğin böyle olur! İnce’den tüzük değişikliği için yeni hamle Ezan okunurken camı kapattı diye öğretmeni sürgün ettiler! Zarrab’ın ifadesinde 7’nci günü: Cezaevinde beni öldürmeye çalıştılar