Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
13 Aralık 2018 ( 64 izlenme )
Reklamlar

AB, “Türkiye’de demokrasi geriledi” diyerek mali yardımları kesti

Türkiye'ye yönelik AB'den gelen eleştiriler somut bir yaptırıma dönüştü. Onaylanan AB'nin 2019 bütçesinde Türkiye’ye yapılacak mali yardımlarda yaklaşık 147 milyon euroluk kesintiye gidildi. Gerekçe ise Türkiye'de demokrasinin gerilemesi olarak gösterildi.


DW’nin haberine göre AB’nin Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti alanlarında ‘gerileme’ olduğu gerekçesiyle Ankara’ya katılım öncesi mali yardım fonlarında uygulama kararı aldığı kesinti bütçeye de yansıdı. Aday ülkelere katılım sürecinde verilen ve kısaca IPA fonları olarak adlandırılan fonların 2019 için Türkiye’ye ayrılmış bölümünden 146 milyon 700 euro kesiliyor.

KESİNTİYİ AP GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Türkiye’ye yönelik mali yardımların kesilmesi fikri ilk olarak iki yıl önce Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından gündeme getirilmişti. AP bünyesindeki siyasi grupların tamamı Türkiye’ye yönelik fonlarda kesinti fikrini destekliyor. AP, bütçe tartışmaları sırasında kesinti miktarının 200 milyon euro üzerinde olmasını talep etmiş, ancak üye devletlerle 4 Aralık 2018 tarihinde sonuçlanan müzakerelerde 146 milyon 700 bin euro üzerinde mutabık kalınmıştı.

AB buna karşılık, 2019 bütçesinden Türkiye’deki Suriyelileri desteklemeye yönelik programlara 1 milyar 450 milyon euro kaynak aktaracak.

http://halktv.com.tr/ab-turkiyede-demokrasi-geriledi-diyerek-mali-yardimlari-kesti-350918

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

5 gündür arabada aç yatan kamyoncu 'Tayyip Erdoğan ve ekibi bu ülkenin başına gelmiş en büyük pişmanlıktır !' Kadir Topbaş'ın FETÖ'cü damadı tahliye edildi, ve bu sözleri söyleyen Ahmet Şık halâ tutuklu ! Sinan Meydan’dan İsmail Kahraman’a Atatürk’lü tarih dersi! Yüzsüzlüğe devam ! AKP'li vekil: Zarrab'ın ifadeleriyle Bakanları yargılayamayız