Anasayfa
20 Temmuz 2022 ( 3 izlenme )
Reklamlar

ABD tarafından Rus altını ithalatı yasağı

ABD Hazine Bakanlığından oluşturulan açıklamada, ABD'nin G7 taahhütlerini uyguladığı belirtildi.

Açıklamada, Rusya'nın savunma, endüstri, teknoloji ve imalat sektörlerinin asli taşı olan devlet kurumu Rostec dahil Rus savunma endüstri amacıyla kritik dikkate sahip 70 kuruluş ile 29 bireyin yaptırım listesine alındığı aktarıldı.

Rostec'in idaresi altında çok detaylı sektörlerden 800'den çok kuruluş bulunduğuna ilgi çekilen açıklamada, Rostec'in ülkenin teknolojik, havacılık ve askeriendüstriyel uzmanlığını pekiştirmek amacıyla kurulmuş büyük bir devlet kuruluşu bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, Rusya'nın MiG ve Sukhoi uçaklarının yapımcısı olan ve çoklığı Rostec'e ait United Aircraft Corporation'ın da yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin (OFAC) Rus altınının ABD'ye ithalatını yasakladığı ifade edildi.

Rusya'nın kritik mal ve teknoloji edinme çabalarını engellenmesinde finans kurumları ve özel sektörün kilit rol oynamayı sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, Mali Suçları Araştırma Ağı'nın (FinCEN) ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Emniyet Bürosu ile ortak bir ikaz yayımlayarak Rusya ve Belarus'un dışsatım kontrollerinde kaçmasına karşı "teyakkuz" tavsiyesinde bulunduğu aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığının da 45 kuruluş ve 29 şahsa yaptırım uygulayacağı belirti edilen açıklamada, yaptırım uygulanacak kuruluşlar arasında Ukrayna'da insan hakları ihlallerinde bulunduğu gerekçesiyle Rus askeri birimleri ile Rusya Federal Emniyet Servisinin yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığının Ukrayna'nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve siyasi bağımsızlığını tehdit ettiğine inanılan 500'den çok Rus askeri subayı ve yetkilisine vize kısıtlaması getireceği de belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşına cevap olarak ciddi ek yaptırımlar yapmak amacıyla ortaklarımız ve müttefiklerimizle çalışma taahhüdümüzü bir kez daha teyit ediyoruz." ifadesini kullandı.

G7 üyelerinin kapsamlı taahhütleri ve eylemlerinin Rus ordusu amacıyla kritik olan teknolojiye erişimini daha da engellediğine işaret eden Yellen, Rusya'nın savunma endüstrisini amaç alan yaptırımların ülkenin kabiliyetlerini azaltacağını ve Ukrayna'ya karşı savaşını daha da zorlaştıracağını kaydetti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'li vekil o pozu için kendini böyle savundu Yapılan son ankette Erdoğan'a büyük şok! 17-25'te dört eski bakan hakkında verilen karar ortaya çıktı: Savcı, dört eski bakan hakkındaki dilekçeyi işlemden kaldırdı! Türk Tabipleri Birliği: Fahrettin Koca'nın paylaştığı veriler hatalı!