Anasayfa1
26 Ağustos 2021 ( 15 izlenme )
Reklamlar

Adana'da Alevilerin evleri işaretlendi!


Adana yaşayan Alevilerin ev duvarlarına çarpı işareti konuldu. Bir evin duvarına ise 'kızılbaş' yazıldı. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut konuyu Meclis gündemine getirdi.Bu provokasyonun kabul edilemez olduğunu belirten Bulut, "etnik farklılıkların, inanç farklılıklarının kadim Anadolu kültürünün en büyük zenginliği olduğunu belirterek, ülkemizde, geçmişte mezhepsel provokasyonlardan kaynaklı büyük acılar yaşandığını" hatırlattı.

Bu provokasyonun kabul edilemez olduğunu belirten Bulut, "etnik farklılıkların, inanç farklılıklarının kadim Anadolu kültürünün en büyük zenginliği olduğunu belirterek, ülkemizde, geçmişte mezhepsel provokasyonlardan kaynaklı büyük acılar yaşandığını" hatırlattı.
CHP’li Bulut, “Çorum, Maraş ve Sivas hâlâ belleklerimizde. Alevi yurttaşlarımızın evine çarpı konması büyük bir provokasyondur. Alevi yurttaşlarımızın evlerini işaretleyerek yapılan bu insanlık dışı olayı kınıyorum. Kirli ve karanlık ellerin Adana’yı karıştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Sorumluların hemen bulunması için emniyet yetkililerini acilen göreve çağırıyorum. Alevi yurttaşlarımızı da sağduyulu olmaya davet ediyorum. Bu olayın takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

'Önlem Şart'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmak üzere konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Bulut, şu soruları yöneltti:

Türkiye genelinde bugüne kadar Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendiği kaç olay yaşanmıştır?
Bu olaylar hangi illerimizde yaşanmıştır?
Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Alevi vatandaşlarının evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır?
Adana’da yaşanılan saldırının ardından hangi işlemler yapılmıştır?
Bölgede bir daha aynı saldırıların yaşanmaması için herhangi bir önlem alınmış mıdır?

https://www.yurtgazetesi.com.tr/genel/adanadaalevilerinevleriisaretlendih187938.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MHP'li eski vekilin kızı 'Kişiye Özel Kararname' ile Merkez Bankası üyesi oldu! Sedat Peker: "Kimse beni FETÖ ile mücadele edildiğine inandıramaz" Benzine bu gece zam geliyor! TCDD'den Marmaray'a yüzde 35 zam!