Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
27 Nisan 2018 ( 146 izlenme )
Reklamlar

AKP Gaziantep İl Başkan Yardımcısının '7 şirket'teki kayyum maaşı açıklanmıyor!

15 Temmuz’dan sonra 7 şirkete kayyum olarak atanan AKP Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik, AKP’deki görevinden istifa etti. Birlik’in TMSF’den gelen “aynı anda iki görevde bulunamayacağı” uyarısı üzerine istifa etmeyi tercih etmesi dikkat çekti. Birlik’in kayyumu olduğu şirketlerinden ne kadar maaş aldığı da tartışma konusu olmuştu. CHP, Birlik’in maaşını sormuş, Başbakanlık kendisine bağlı TMSF’nin “bilgi edinme hakkı kapsamı dışında olduğunu” söylemişti.

Para mı AKP mi?

Cumhuriyet gazetesinden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, 15 Temmuz’un ardından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen 7 şirkete kayyım olarak atanan AKP Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik, “aynı anda iki görevde bulunamayacağı” uyarısı üzerine partideki görevinden istifa etmeyi tercih etti. Birlik’in TMSF’den gelen yazı üzerine bu kararı verdiği öğrenildi. Cumhuriyet’in haberinin ardından Birlik’in kayyım olarak ne kadar maaş aldığı Başbakanlık’a sorulmuş, ancak yanıt verilmemişti.

Cumhuriyet, 16 Mart 2018’de AKP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci’nin Dış İlişkiler’den sorumlu Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik’in 15 Temmuz’un ardından TMSF’ye devredilen şirketlere kayyım olarak atandığını kamuoyuna duyurmuştu. İl Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik toplam 7 şirketin yönetimine kayyım olarak atanmıştı.

TMSF’den yazı..

Haberimizin ardından TMSF’den AKP İl Başkan Yardımcısı Birlik’e bir yazı gönderildi. Aynı anda iki görevde bulunamayacağı için istifası istendi. Kayyım olarak göreve devam etme kararı alan Birlik AKP’deki görevinden istifa etti. Birlik’in yerine Salih Eruslu getirildi.

Birlik’in kayyım olarak atandığı 7 şirketten ne kadar maaş aldığı tartışma konusu olmuştu. CHP, Başbakanlık’a, “Söz konusu kişiye kayyım olarak atandığı firmalardan dolayı aylık ne kadar para ödenmektedir?” diye sormuş, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) “Kurum bilgi edinme hakkı kapsamı dışında bulunduğundan başvurunuz değerlendirilememiştir” yanıtı vermişti.

Maaşı sır…

AKP’yi Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışında değerlendiren BİMER’in, AKP’li kayyıma maaş ödeyen kurumun TMSF olduğu gerçeğini görmezden gelmesi dikkat çekmişti. Cumhuriyet bu önemli ayrıntıyı da 26 Mart 2018’de duyurmuştu.

http://gazeteport.com/2018/para-mi-akp-mi-112275/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan bey böyle buyurdu! 'Türkiye'nin et sorunu yok' 'Hayır' dediği için Kanal D'nin işten attığı İrfan Değirmenci, öğrencilik yıllarında bakın neler demişti ! Kriz büyük! Dolar fırladı turizm sektörü dara düştü! MEB, Ensar Vakfı ile yaptığı protokolün sebebini açıkladı! CHP'li İrgil'in soruları yanıtsız kaldı