Home
01 Haziran 2019 ( 59 izlenme )
Reklamlar

AKP'li belediye bir yıl içinde yüzde 500 borçlandı! Yargılanabilirler!


Sayıştay'ın Çorum Belediyesi'ne ilişkin raporunda belediyenin bir yılda borçlanma limitini aştığı ortaya çıktı. İstifa ettirilen Çorum'un eski AKP'li Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve 31 Mart'a kadar yerine geçen Zeki Gül’e mahkeme yolu görüldü.


Sayıştay Başkanlığı'nın Çorum Belediyesine ait 2018 yılı raporuna göre belediye son bir yıl içerisinde borçlanma limitini aştı. CHP’li Belediye Meclis Üyesi ve Grup başkanı Tuncay Yılmaz’ın açıkladığı Sayıştay raporuna göre, Çorum Belediyesi’nin bugün itibariyle 414 milyon 638 bin lira borcu bulunuyor. 'Metal yorgunu' olduğu gerekçesiyle istifa ettirilen Çorum'un eski AKP'li Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve 31 Mart'a kadar yerine geçen Zeki Gül’e mahkeme yolu görüldü.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, bir yıl içerisinde yüzde 500 borçlanan Çorum Belediyesi’nde sorumluların “görevi kötüye kullanmak” suçundan yargılanması da gündemde.

2017 yılının Haziran ayında hazırlanan raporda Çorum Belediyesinin faiz dahil borcu 69 milyon 429 bin TL olarak görülüyor. Ancak 2018 yılının Haziran ayında hazırlanan raporda ise Çorum Belediyesi'nin piyasa ve vergi borçları hariç 341 milyon 775 bin TL borcu tespit edilmiş durumda. Vergiler ve piyasa borçları eklendiğinde ise durum daha vahim hale geliyor. Çorum Belediyesi'nin bugün itibariyle borcu 414 milyon 638 bin lira olarak ortaya çıkıyor.

Ayrıca raporda Çorum Belediyesi, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda belirtilen borç limitini aştığı da belirtildi. 2018 yılından sonra da borçlanmanın devam ettiği ifade edilen raporda, “Borç yükü yaklaşık yüzde 500 artarak borçlanma limitini aşmıştır” denildi. Bu sonuçla birlikte borçlanmanın yoğun olduğu dönemde görev yapan eski AKP'li Belediye Başkanları Muzaffer Külcü ve Zeki Gül’e mahkeme yolu görüldü. Belediye Kanunu’na göre, “görevi kötüye kullanma” suçlarından Külcü ve Gül’e dava açılması bekleniyor.

MUZAFFER KÜLCÜ GÖREVDEN ALINMIŞTI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine belediye başkanının görevden ayrıldığı iller arasında Çorum da yer almış, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ikinci dönem görev süresi dolmadan görevi bırakmıştı. Belediye başkanı Külcü’nün seçildiği ilk dönemde yaşadığı yargı süreci, daha sonra hakkında bitmek bilmeyen iddialar ve spekülasyonlar üzerine görevden alındığı iddia edilmiş, AKP Genel Merkezi yöneticileri ise görevden alma nedenini ‘metal yorgunluk’ ve ‘değişim’ olarak açıklamıştı.

Külcü’nün görevden alınması sonrası, Külcü ekibinde belediye başkan yardımcılığı yapan Zeki Gül, belediye meclisi kararıyla başkanlık görevine getirilmişti. 31 Mart yerel seçimlerinde AKP adayı Halil İbrahim Aşgın belediye başkanlığı koltuğuna oturan isim olmuştu.

KÜLCÜ BELEDİYE BÜTÇESİYLE OKUL VE CAMİ YAPTIRMIŞTI

Muzaffer Külcü döneminde belediye bütçesinden kentin şu an en büyük camisi konumunda bulunan Akşemşettin cami ve Hayrettin Karaman’ın adını taşıyan İmam Hatip yaptırmıştı. Yine Gençlik ve Spor Bakanlığı görevleri arasında olan stadyum ve spor salonlarının belediye tarafından yaptırılması Çorum belediyesi bütçesini zora sokmuştu.

YENİ STADYUMA 157, SPOR SALONUNA 37 MİLYON HARCANDI!

Çorum’a kazandırılan yeni stadyum ve spor salonu da bütçeye büyük yük getirdi. 2018 yılının Ekim ayında stadyumu ziyaret eden dönemin Belediye Başkanı Zeki Gül “Stadyumun maliyetiyle ilgili bilgiyi vereyim sizlere. 85 milyon lira bugüne kadar harcadığımız rakam. Artı olarak 72 milyon lira da arsa bedeli var. Toplamda 157 milyon lira yapıyor” demişti.

İskilip yoluna yapımına devam edilen spor salonu da belediyenin bütçesine 37 milyon liralık yük getirdi.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/akplibelediyebiryilicindeyuzde500borclandiyargilanabilirler236510h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Honda işçilerine 'gelir vergisi' şoku! Tazminatlarının yüzde 40'ına el konuldu! Avrupa'dan iade edilen 'sağlıksız' yiyeceklere ne oluyor? Nevşehir’de Hacı Bektaş Derneği’ne asılan ‘üç maymun’ gece yarısı indirildi Son kuruşuna kadar harcadılar!