Home
27 Ağustos 2023 ( 8 izlenme )
Reklamlar

AKP'li eski vekilin SADAT yasası teklifi Meclis Arşivi’nden silindi


AKP'li Reşat Petek tarafından verilen SADAT’ı meşrulaştırmayı amaçlayan yasa önerisinin TBMM Arşivi’nden silindiği ortaya çıktı.Türkiye’de paramiliter askeri güç oluşturmakla tartışılan Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (SADAT) seçimlerden önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun şirket binası önüne gitmesiyle gündeme gelmişti.

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’ın haberine göre; eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, TBMM’nin arşivlerinden SADAT hakkında verilen kanun teklifinin silindiğini söyledi.

AKP’Lİ PETEK’İN VERDİĞİ KANUN TEKLİFİ SİLİNDİ

SADAT kurucusu emekli asker Adnan Tanrıverdi, AKP’ye yakınlığıyla tanınıyor. Tanrıverdi bir dönem Cumhurbaşkanlığı Politikalar Kurulu üyeliği de yapmıştı.

Eminağaoğlu, 2016 yılında AKP Milletvekili Reşat Petek’in SADAT hakkında bir yasa teklifi hazırladığını ve teklifi TBMM’ye sunduğunu belirterek şu bilgiyi verdi:

“SADAT’ı doğrudan ilgilendiren bir yasa teklifi, AKP milletvekili Reşat Petek tarafından verilmiş. Bu yasa teklifinin tarihi 26 Mart 2016. Bu teklifin adı ise ‘5202 sayılı Savunma Sanayii Güvenliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’. Sunulan kanun tekliflerine yasalaşsın ya da yasalaşmasın, TBMM’nin internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Ancak bu teklif yok, silinmiş.”

‘SADAT GİBİ...’

Eminağaoğlu, kanun teklifinin ayrıntılarıyla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yurtiçinde silahlı bir eğitim vermek görevini ancak TSK yerine getirebilir. Bir başka ülkede böyle bir görevi yerine getirmek de o ülke ile Türkiye arasında ikili bir antlaşmanın varlığına ve bu antlaşmanın da TBMM’de onaylanması ile olanaklıdır. TSK dışında bir başka kurumun veya tüzel kişiliğin buna zemin hazırlayacak eğitim vermesi yasaktır. Yasa teklifi ile adeta askeri eğitim benzeri, paramiliter nitelikte, gayri nizami harp eğitimine yol açılabilecek bir eğitim verilmesinin yolu açılıyordu. Bu durum, devlet dışında eğitimli silahlı yapılanmaların, grupların ortaya çıkması gibi kabul edilemez bir duruma atılan bir adım olacak, SADAT gibi yapılanmaların silahlı eğitim vermesini sağlayabilecekti.”

KRT

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İmamoğlu: "Tuzla’nın belediye başkanını Allah’a havale ediyorum. Tuzla halkına ve İstanbulluların vicdanına havale ediyorum" Rüşvet iddiası sonrası Müezzinoğlu’ndan açıklama: Varsa suç bedel ödemeye hazırım AKP'li vekil adayından vatandaşa 'Saygısız köpek, şunu aldırayım da buradan, kes sesini şerefsiz !' Atatürk’e hakaret eden Hasan Akar’a hapis cezası!