Anasayfa1
02 Şubat 2022 ( 21 izlenme )

AKP mitingindeki çocuk konuştu: "Hain ne demek bilmiyorum özür dilerim"


Trabzon'da AKP mitinginde yaptığı konuşmayla Türkiye gündemine oturan 9 yaşındaki B. yerel basına konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzon'da toplu açılış konuşması sırasında sahneye çıkarttığı 9 yaşındaki bir çocuğun CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na 'Hain' demesi Türkiye gündemine oturmuştu.

9 yaşındaki B. tüm yaşadıklarını 61medya'ya anlattı
"Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum Allah’ıma şükür. Kendisini çok dinliyorum. Adaletli bir adam. O yüzden onu çok seviyorum. Allah onu başımızdan eksik etmesin. Mitinge gidip onu göreceğim diye heyecanlandım. Daha önce de kendisini görmüştüm. Ama o zaman engelli birisiyle konuştuğu için ona ulaşamadım. Bariyerlere çıkmıştım. Ağlıyordum. El salladım. Cumhurbaşkanı da el uzatarak ‘Bu çocuğun annesi kim?’ diye sordu.

Bir korumasına beni yanına götürmesini söyledi. Ben de mutlu oldum. Çok özlüyorum babamı. Ayda bir kısa süreliğine görüyorum onu. Ben de ‘Sayın Cumhurbaşkanım ben babamı 10 yıldır görmüyorum. Lütfen babama af verin’ dedim. Suçsuz yere yatanlar olduğunu söyledim. ‘Siz de babasınız’ dedim. Cumhurbaşkanı da Salih Cora amcayı gösterdi. Bana orada kumandalı araba hediye ettiler. Ben de ‘Bu adamın hakkını yemeyin, bu adamın parasını yiyoruz’ dedim. Bunlar aklıma nerden geldi bilmiyorum. Babama af için konuşmuştum. Orada çok heyecanlandım. Refleks oldu. Benim durduğum alanda kadınların konuşmasıyla aklıma yerleşti.” diye konuştu.

“Hainin anlamını bilmiyorum, özür diliyorum”

Trabzonlu çocuk B.'a, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için kullandığı ‘hain’in kelime anlamını bilip bilmediği soruldu. B. ise “Yok bilmiyorum. Kendisinden de özür dilerim. Söylediğime pişmanım. Siyasi işini bilmiyordum. Kadınlar’ yalancı’ diyordu. Benim de orada aklıma geldi söyledim. Çok özür diliyorum ondan.” diyerek cevap verdi.

“Çok tepki geldi”

Sosyal medyadan tepki geldiğini ifade eden B., “Çok tepki geldi. Ancak bana gelmedi. Söylediklerime gülenlere tepki gösterdiler.” şeklinde konuştu.

“Babamı çok özledim”

Babasını özlediğini dile getiren B. “Babamı çok özledim. Çıkmasını bekliyorum. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız tutar sözünü. Benim dileğim babamın dışarı çıkması. Babamı rüyalarımda görüyorum. İnşallah gerçeği de nasip olur. İnşallah gelir babam yuvamıza.” ifadelerine yer verdi.

“Allah ve sen tek umudumsun”

Cumhurbaşkanına tekrar seslenen B., “Dileğim beni babama kavuşturması. Tek umudum sizsiniz Sayın Cumhurbaşkanım. Allah ve sen tek umudumsun. Siz de babasınız.” dedi.

“Sadece ben değil diğer mahkum eşleri de vardı”

Tepki çeken olayla ilgili ilk kez açıklama yapan Trabzonlu çocuk B.’ın annesi Sonay G. ise “Ben pazartesi günü Cumhurbaşkanımızı rüyamda gördüm. Tek başına yürüyor. Ben yanına giderek cezaevindeki eşim için af istiyordum. Daha sonra Perşembe günü Cumhurbaşkanın Trabzon’a geleceğini duydum. Tek umudumuz oydu. Kim geldiyse kapısına koştum. 10 yıldır eşim cezaevinde yatıyor. Dosyasında bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızdan tekrar dosyasına bakılmasını rica ettim. Ben yemin ettim. Öyle de böyle de mitinge gidecektim. Cumhurbaşkanımıza sesimi duyuracağım dedim. Hatta pankart hazırlayacaktım. Sadece ben değildim. Diğer mahkum eşleri de vardı. Biz önlerdeydik. Çocuğum ağlayışını, elini ona uzatmasını Cumhurbaşkanımız fark etti. Biz de mahkumlara af diye bağırıyorduk. Ben her yere yazdım. CİMER’e de yazdım. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu olsun.. Kim gelirse önlerini keseceğim dedim. Tek umudumdu.” şeklinde konuştu.

“Çocuğumun o anki sevinci ve refleksiydi”

B.’ın mitingde yanında olmasını ise şu şekilde açıkladı: “Küçük olduğu için Cumhurbaşkanımızın sesini duyacağını düşündüm. Çok dua ettim. Umudum yoktu. Çocuğumun baba hasreti var. Bunu kimse bilemez. Çocuğumun Cumhurbaşkanına sarılmasını herkes gördü. Çocuğum babasız doğdu. Biz evimizde hayatta siyaset konuşmayız. Çocuğumun o anki sevinci ve refleksiydi. Çocuğumun o kelimeleri sarf etmesine üzüldüm. Söylememesi gerekirdi. Bizim amacımız genel bir af talebiydi. Cumhurbaşkanımızdan eşimin 10 yıldır içerde olduğunu, açığa çıkamadığını, dosyasında yanlışlar olduğunu ve tekrar bakılmasını talep ettim. Ben çocuğuma hem annelik hem babalık yaptım. Eşimi de cezaevinde bakıyorum. Burada bir adaletsizlik var. Çocuğum sahneye çıkmadan bir kâğıda isteğini yazıp Cumhurbaşkanına iletmesi için polise vermiş. Gideceğim kapım yok benim. Devletimize sığındık. Her kim olsa benim yaptığımı yapar. Eşimin çıkmasını istiyorum. Çocuğum babasız büyüyor. Çocuğumun cezaevinde neler yaşadığını ben biliyorum. Cezaevi görüşü olduğunda babasından kopamadığını görüyorum. Anne olarak dayanamıyorum. Babasını göremeden büyüdü. Babasına çok düşkün. ”

“Eşim açık cezaevine bile çıkamıyor”

Sözlerine devam eden Sonay G., “Eşim ne cinayetten ne de terör suçundan hapiste. Biz tekrar dosyasına bakılmasını istiyoruz. 2010 yılında adam yaralama suçu işledi. Cinayet işleyenler tahliye oluyor. Benim eşim açık cezaevine bile çıkamıyor. Bu hakkı neden olmasın?” ifadelerini kullandı.

İstismarcılara değil mağdurlara af çıksın

Son olarak Cumhurbaşkanına seslenen Trabzonlu çocuk B.'ın annesi Sonay G. “Devletimizden, devlet büyüklerimizden yalvarıyoruz. Çocuk istismarcılarına, kadına şiddet uygulayanlara değil mağdur olan kişiler için yasa düzenlemesi yapılsın, af çıksın. Lütfen sevindirin çocukları. Bacamızı tüttürün biz bunu istiyoruz. Allah devletimize zeval vermesin.” ifadelerine yer verdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir