Anasayfa
02 Ocak 2020 ( 112 izlenme )
Reklamlar

AKP'nin Erdoğan'ı yeniden aday yapma çözümü erken seçim mi?


AKP'de Erdoğan'ın anayasanın "Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir" şeklindeki hükmüne takılmadan yeniden seçilebilmesi için çözümler aranıyor.


İktidar partisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için tek formül olarak, Meclis'in erken seçim kararı alması öne çıktı.

Yeniçağ'dan Fatih Ergin'in haberine göre; Anayasanın 101. maddesinde yer alan, “Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” şeklindeki hükmün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023'te aday olmasına oluşturduğu engelin bu şekilde aşılması düşünülürken, erken seçime yönelik siyasi iklimin de kabine revizyonunun ardından oluşturulmasının planlandığı belirtildi.2007'deki anayasa değişikliği ile getirilen ve “Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” (md.101/2) şeklindeki amir hükme 2017'deki değişiklikte herhangi bir biçimde istisna getirilmemesini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ağustos 2014 ile Haziran 2018’de iki defa göreve seçildiğini belirten AKP'li bir yetkili, anayasanın açık ve herhangi bir ayrık düzenleme içermeyen amir hükmü gereği sayın Cumhurbaşkanımızın 2023'teki adaylığı önünde bir engel var. Bu engelin aşılması sadece TBMM'nin erken seçim kararı alması ile mümkün görünüyor" dedi.

AKP'li yetkili, "Cumhurbaşkanımızın kendisinin de erken seçim kararı alma yetkisi var ama görevdeki ikinci döneminde olduğu için bu durumda da adaylık engeli ortaya çıkıyor. Buna karşılık Meclis tarafından erken seçim kararı alınırsa, üçüncü kez adaylığının önünde bir engel kalmıyor" ifadelerini kullandı. Partili kaynak, bu tablo nedeniyle AKP olarak erken seçime muhtaç olduklarını kaydetti. 

https://halktv.com.tr/gundem/akpninerdoganiyenidenadayyapmacozumuerkensecimmi415166h

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avrasya’da zam göründü! Eski Türk Telekom il müdürü bombayı patlattı! Binali Yıldırım'a şok suçlamalar: "O dönem Türk Telekom bunların babalarının çiftliğiydi" MHP'li isim AKP'yi bu sözlerle bombaladı! 16 yıllık AKP iktidarını 137 saniyede özetlemiş !