Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
10 Kasım 2017 ( 47 izlenme )
Reklamlar

AKP, vergi cennetinin yolcusu oldu

CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, AKP hükümetinin 2006’da Kurumlar Vergisi Kanunu’nda değişiklik yaparak,“vergi cenneti” olarak bilinen ülkelere gönderilecek paralara vergi getirdiğini hatırlattı ve “Ancak zenginlerin para kaçırmasını önlemek için yola çıkan AKP hükümeti, bu yolun yolcusu oldu” dedi.

Erdoğdu, “Paradise Belgeleri”ne ilişkin yaptığı açıklamada, bundan 11 yıl önce, AKP hükümetinin Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yapılan değişiklikle, vergi yükümlülerinin bu ülkelerde kurduğu şirketlerle yapılan her tür para alışverişlerine yüzde 30 oranında vergi getirdiğini hatırlatarak “Ancak bu maddenin işlemesi için Bakanlar Kurulu'nun ‘vergi cenneti' denen bu ülkeleri ilan etmesi gerekiyordu. Ama hükümet, bugüne kadar bu listeyi bilinçli olarak yayınlamadı” dedi.

“BAŞBAKAN SAMİMİ DEĞİL”

Bu nedenle Türkiye'nin milyarlarca liralık vergi gelirinden mahrum kaldığını dile getiren Erdoğdu, “Eğer o liste yayınlanmış olsaydı, belgelerde adı geçen onlarca zengin, o ülkelere istifledikleri paranın yüzde 30'unu Türkiye'ye vergi olarak ödeyecekti” diye konuştu. Ülkeyi yönetenlerin ve yakınlarının vergi cennetlerine kaçmasının çürümüşlük olduğunu belirten Erdoğdu “Başbakan'ın, çocuklarının bu ülkelerdeki faaliyetleri için ‘her türlü soruşturma, gerek mali gerek hukuki yönden yapılabilir' sözünde samimi olmadığını TBMM'de verilen Meclis Araştırma önergesini AKP milletvekillerine red oyu verdirerek gösterdiler” dedi.

http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/akp-vergi-cennetinin-yolcusu-oldu-2084381/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Muhabiri, referandum sorusuna verdikleri cevaplarla şaşkına döndürdüler ! Arabistan değil Türkiye! 'Türkiye'nin borçlarını ödemesi zor olacak' Çekmeköy Kışlası ihale ile satışa çıkıyor!