AKP'yi ve ekonomiyi eleştirdiği için gözaltına alınan Erdoğan'ın köylüsüne saldırı!

52 izlenme 06 Eylül 2021
Reklamlar
Rize'de ekonominin kötü gidişinden dolayı AKP'yi eleştirdiği için daha önce gözaltına alınan Mehmet Ali Sancaktutan bugün de saldırıya uğradı.

Rize'de ekonominin kötü gidişinden dolayı AKP'yi eleştirdiği için daha önce gözaltına alınan Mehmet Ali Sancaktutan bugün de saldırıya uğradı. Aldığı darbeler sonucu hastaneye kaldırılan Sancaktutan müşahede altına alındı. Sancaktutan saldırıdan iktidarı sorumlu tuttu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın köylüsü Sancaktutan, YouTube’da yayınlanan bir sokak röportajı nedeniyle gözaltına alınmıştı. Sancaktutan röportajda hükümetin ekonomi politikalarını eleştirmişti.

"AK PARTİLİLERİN İŞİDİR"

Hastanede tedavi altına alınan Sancaktutan saldırganları AKP'nin örgütlediğini iddia etti. Sancaktutan "Bana saldıranlar daha önce beni sürekli tehdit eden kişilerdir. Ben bunların hakkında suç duyurusunda bulunmuştum ve mahkemeden uzaklaştırma kararı aldırmıştım. Bana 3 kişi 'neden küfrediyorsun' diyerek tekme tokat emniyetin önünde saldırdı. Sosyal medyadaki açıklamalarımdan dolayı AK Partililer beni hedef almış, tehdit ediyordu. Savcılık ifademde ‘bana çocuklarıma saldırı olursa bu AK Partililerin işidir’ demiştim” diye konuştu.

‘İNSANLAR DÜŞÜNCELERİNİ SÖYLEMEYECEK Mİ?’

Sancaktutan’a yönelik saldırı sonrası hastane acil servisine giden CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, insanların düşüncelerini açıkladığı için saldırıya uğradığı bir ülkede düşünce ve ifade özgürlüğünden söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Deniz, “Sancaktutan eski AKP’li bir vatandaşımız. Daha önce hükümetin ekonomi politikalarını eleştirmişti ve gözaltına alınmıştı. Ardından tehdit edildiğini bizzat partimize gelerek bizlere anlatmıştı. Sürekli baskı altında olduğunu, köyünden kovulacağını ve saldırıya uğrayacağını söylüyordu. Bu ülkede insanlar bozuk ekonomiyi eleştirmeyecek mi? Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Sorumluların bir an evvel yargının önüne çıkartılmasını istiyoruz”  dedi.

TEHDİT EDİLDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Sancaktutan, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmasına rağmen sosyal medyadan tehditler aldığını, köyünden kovulmakla tehdit edildiğini söylemişti.

Sancaktutan şöyle demişti:

“Ben Cumhurbaşkanımızla aynı ilçe Güneysudanım. Sokak çekimi yapan bir kişinin ekonomi ile ilgili sorusuna verdiğim cevaplar Türkiye’de gündem oldu. Benim dediklerimi zaten herkes diyor, söylediğim farklı bir şey de yok. Bugün beni polis aradı ve Rize Emniyet Müdürlüğü güvenlik şube müdürlüğüne gittim. Bana Erdoğan’a hakaret ettiğim gerekçesiyle hakkımda Savcılığın soruşturma açtığını söylediler, ifade vermemi istediler.

“Ben de onlara, ‘ülke gündemine dair ekonomi üzerine konuşma yaptım. Bu konuşmamda kesinlikle Cumhurbaşkanımız dahil kimseye hakaret içerikli kelimeler kullanmadım ve kullanmam. Amacım ülke ekonomisinin bozuk olduğunu, durumumuzun kötü olduğunu belirtmek amaçlı tepkimi vermekti. Konuşmam dinlendiğinde konuşmanın suç olup olmadığını Yüce Türk Adaletinin savcı ve hakimlerine bırakıyorum ve onlara güveniyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum’ dedim. Ardından hakkımda serbest bırakılma tutanağı yaptılar ve emniyetten ayrıldım.

"AİLEMLE TEHDİT EDİLİYORUM"

“Şimdi sosyal medyadan bana tehditler yapılmaya başlandı. Küfürler hakaretler devam ediyor. Çocuklarıma kimse ile konuşmayın dedim. Bu tepkiler sonrası hayatımdan açıkçası endişelenmeye başladım. Bana hakaret eden küfür edenleri tespit edip suç duyurusunda bulunacağım.

“Ailem tehdit ediliyor. Bu akşam evim kurşunlanırsa bunu AKP’liler yapmış olacak veya talimat alıp yapacaklar. Beni köyden kovmak istiyorlar, nereye gideceğim gidecek yerim yok. Ben adalete güveniyorum. Bu konuştuklarımdan dolayı cezaevine girersem, birileri çocuklarıma ekmek getirir gam da yemem. Ben isterdim ki Cumhurbaşkanım çıkıp ‘Nedir bu köylümün derdi, sorun bakalım’ demeliydi. İçişleri Bakanı, kocaman İçişleri Bakanı benim gözaltına alınmam için talimat veriyor. Yazıklar olsun. Ben ne ettim? Hakkımı aradım. Birileri, iktidara yakın cepleri doldururken biz açız. Çayımızı satamıyoruz, aldığımız maaşlar kredi borçlarına yetmiyor, derdimizi anlatmayalım mı? Bu nasıl bir ülke oldu? Cumhurbaşkanımız sesini yükseltiyor ülkenin yüzde 50’sini yok sayıyor. Artık bunaldık. Geçinemiyoruz. Evde dört çocuğum da işsiz. Ben adalet arıyorum, hakkımı arıyorum.

“Ben herkesin seslendirdiği yakındığı ülkemizdeki ekonomik sorunları anlattım. Çay üreticisiyim çayda yaşananları anlattım. Cumhurbaşkanımız 2002’de çay simit hesabı yaparak ‘Allahın verdiği çaya kota mı olur’ demişti ama aradan 20 yıl geçti çayda kota ve kontenjan devam ediyor. Çay üreticisi çayını satamayınca özele ucuza çay satmak zorunda kalıyor. Bu söylediklerim neden hakaret olsun ki bunlar gerçek yaşananlar.

“Yaşadıklarım sonrası açıkça korkmaya başladım. Endişelenmemek mümkün değil. Çevremde arkadaşlarım, köydeki komşularım beni arayıp söylüyorlar ‘seni köyden çıkaracaklar’ gibi laflar edilmeye sosyal medyadan küfürler hakaretler edilmeye başlandı. Ben tekrar söylüyorum kimseye hakaret etmedim etmem de. Sadece içinde bulunduğumuz ekonomik durumu seslendirdim. Bunun suç olacağını düşünmüyorum.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meral Akşener’den bomba iddia! 'Reza Zarrab’a karşılık satışa çıkarıldı' Yargıya göre Öcalan'ın TRT'ye çıkması 'ifade özgürlüğü' Kürşat Ayvatoğlu’nun da aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi! CHP'li kadınlar İnönü'ye doğduğu evde sahip çıktı!