Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
21 Ocak 2018 ( 322 izlenme )
Reklamlar

Anketlerde düşüşe geçen AKP, ittifakı büyütmek istiyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nden çok önce AKP'ye yaptığı destek açıklaması, AKP'yi harekete geçirdi. Yapılan anketlerde sürekli bir düşüş halinde olan AKP 2019'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'ni de ittifaka dahil etmek istiyor. BBP ittifaka sıcak bakarken 16 Nisan Referandumunda 'hayır' diye SP'nin nasıl tavır alacağı merak ediliyor

AKP’nin MHP ile başlattığı seçim ittifakında yeni gelişmeler yaşanıyor. İki partinin toplam altı kişiden oluşan ekibi, seçim ittifakının nasıl yapılacağıyla ilgili çalışmayı sürdürürken, bu ittifaka BBP’nin de katılması konusunda yeşil ışık yakıldı. Saadet Partisi’nin (SP) de bu sürece katılması için de kulis çalışması yapılıyor. Önümüzdeki günlerde AKP - SP randevusu bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin, ittifaka sıcak duran açıklamaları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı ittifak görüşmesinde de konu oldu. Erdoğan, iki parti arasındaki çalışmaya, farklı partilerin katılıp katılmaması konusunu MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye sordu. Erdoğan’ın görüşmede Bahçeli’ye, “BBP’de bu ittifak çalışmalarının içinde olmak istiyor, sizin için bir mahsuru var mı” diye sorduğu belirtiliyor. Bahçeli’nin de “Bir oy bir oydur, neden mahsuru olsun” yanıtı verdiği aktarıldı. Destici’nin aralık ayında Erdoğan ile yaptığı görüşmede, seçim ittifakında yer almak istediklerine dair görüşlerini paylaştığı, Erdoğan’ın da bunun ardından gerçekleşen Bahçeli görüşmesinde bu konuyu açtığı ifade ediliyor. Bu gelişmeler, partinin üst kademesinde değerlendirildikten sonra BBP’nin ittifak çalışmalarına nasıl katılacağına ilişkin temasa geçileceği belirtiliyor.

SP’YE ÜST DÜZEY RANDEVU

AKP içerisinde yürütülen başka bir çalışmanın da SP’nin, bu yapının içine alınması olduğu kaydedildi. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile AKP yöneticilerinin temasta bulunduğu öğrenildi. Zaman zaman iktidarın uygulamalarına yönelik eleştirileriyle tanınan Karamollaoğlu’nun ittifak içinde yer alması için üst düzey randevu olacağı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, önümüzdeki günlerde Karamollaoğlu’na randevu vereceği belirtiliyor.

KOMİSYON GENİŞLEYECEK

AKP ile MHP’nin milletvekillerinden oluşan 6 kişilik komisyon, ikinci toplantılarını önümüzdeki salı günü yapacak. İlk toplantıda genel ilkelerin değerlendirilmesinin ardından her iki parti daha önce yaptıkları ittifak modeli çalışmalarını toplantıya götürecek. İttifakın genişlemesi durumunda, bu çalışmalara diğer partilerden de temsilci katılabilecek.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/politika/anketlerde-dususe-gecen-akp-ittifaki-buyutmek-istiyor-h71784.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP’li belediyelerdeki kirlilik yıllarca görülmedi Gerçek işsizlik sayısı açıklandı! Kriz bütçe açığını patlattı! 66 yıllık giyim devine haciz!