Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
11 Ekim 2018 ( 494 izlenme )
Reklamlar

AOÇ’de resmen katliam! Mavi ladinler de kesildi!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, birinci derece tarihi ve doğal SİT alanı olan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) sınırları içindeki yol çalışmaları için, ağaç katliamı yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi gizlice yapılan katliamı yerinde tespit etti.

AOÇ’de resmen katliam! Mavi ladinler de kesildi

AOÇ arazisindeki Beytepe kavşağı ile Sabancı Bulvarı arasında kalan ormanlık alanda yüzlerce ağaç kesildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu alan için yapılan yol güzergah planı konusunda yürütmeyi durdurma ve iptali istemiyle dava açmıştı. Dava süreci devam ederken, Belediye ekipleri alanda ağaç katliamı yaptı.

aoc-31_8590693

FOTO: Yavuz ALATAN / SÖZCÜ

SUÇ DUYURUSU

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi, alanda yaptığı incelemede, aralarında endemik bitki türü olan mavi ladinlerin de yer aldığı, karaçam, söğüt ve kavak türü yüzlerce ağacın kesildiğini açıkladı. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Cumhuriyet değerlerinin kurucu mekanı AOÇ'ye öfkeleri bitmedi'' dedi ve şunları söyledi:

FOTO: Yavuz ALATAN / SÖZCÜ

FOTO: Yavuz ALATAN / SÖZCÜ

‘'Atatürk Orman Çiftliğini betonlaştırmak, iktidarın kentsel vizyonsuzluğunun göstergesidir. Katliam yapılan alanda dava süreci devam ederken, derelerin olduğu, arıcılık faaliyetlerinin yapıldığı, kentte az kalan hava koridoru özelliği taşıyan ormanlık alanlardan biri daha Atatürk'ün vasiyetine aykırı biçimde yok edildi, bu vandallıktır. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve ihmali olan tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız''


https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/aocde-resmen-katliam-mavi-ladinler-de-kesildi-2674630/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP’li vekil 'oylar nasıl çalındı ?' sorusuna cevap veremeyince 'Yorum yapamam' diyor ! Binali Yıldırım'ın adaylığı: AKP anayasayı göstere göstere çiğnedi! Muharrem İnce'den destekçilerine Kılıçdaroğlu uyarısı Muharrem İnce: Eğilim yoklaması olursa adayım