Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
05 Eylül 2018 ( 115 izlenme )
Reklamlar

Atatürk'ten Fransa'ya Suriye dersi!

Suriye'ye emperyalist müdahalenin konuşulduğu günlerde Mustafa Kemal Atatürk'ün Suriye'ye bakışı tekrar hatırlandı.


Suriye'de cihatçıların yenilgisine doğru yaklaşılırken ABD-Fransa-İngiltere'nin kimyasal saldırı bahanesiyle Suriye'ye tekrar müdahale edebileceği konuşuluyor.

Yıllar önce emperyalistlere karşı Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Suriye'nin yanında olduğunu belirtiyor.

Fransa işgali altında sömürge konumundaki Suriye’nin ve diğer İslam âleminin yanında olduğu vurgusunu yapan Mustafa Kemal Atatürk, 21/22 Aralık 1937 tarihinde Karpiç Lokantası’nda Suriye Başvekili Cemil Mardam ve Adil Arslan’la yaptığı görüşmede, "Fransızlar Suriyelileri adam yapmak istiyorlarmış. Fakat evvela kendileri adam olsunlar" diye ekliyor.


'FRANSIZLAR AKILLARINI BAŞLARINA ALSINLAR'

“Ben söylüyorum ki, İslam âlemi ve Suriye milleti ve devleti tamamıyla ve katiyen bağımsız olmalıdır. Bunu, burada söylediğim gibi, Fransızların ve bütün dünyanın önünde tekrar etmek, benim için şeref ve zevktir. Bunun aksini düşünmek miskinlik olur. Eğer Fransız dostlarımız bu meseleyi benim deklare ettiğim gibi düşünmüyorlarsa, bu da bir ayıptır. Fransız milleti, dünyanın en medeni ve en demokrat milleti olarak tanınmış ve demokrasi devrimini yapmış bir millettir. Fakat ne de olsa Fransızlar bir gün hakikati görmeye ve onu olduğu gibi kabule mecbur olacaklardır. Bizim, Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir mevcudiyetten asla korkusu olmadığı içindir ki, ben bu sözleri böyle açıkça söylüyorum; ve çok arzu ederim ki, makul vaziyet sahibi olan Suriyeli kardeşlerimizin hakkını müdafaa edenler de en aşağı bu kadar cesur olsunlar.

En nihayet, insanlık âleminde insanım diyen Fransızların, bu yüksek davayı tanımamak için ileri sürecekleri mazeretlerin çok kıymetsiz olacağı anlaşılmaktadır. Bizim düşündüğümüz ve Suriyelilere düşünmeyi tavsiye ettiğim husus, Fransızların da lehindedir. Fransızlar ne istiyorlar? Benim şahsen gördüğüme göre, onların bin bir derdi, belası ve halli lazım gelen bin bir meselesi vardır. Onlar için akıllıca hareket şu olmaz mı ki, bir taraftan Türkleri dost olarak tanıdıklarını söylerlerken -ki bunda samimi olmalarını temenni ederim- diğer taraftan da dostlarımızın hakkını versinler? Eğer Fransızlar bu hususta birtakım hayali ve kararsız yollara saparlarsa, korkarım ki, netice aleyhlerine olur. Fransızlar akıllarını başlarına alsınlar.”

'BİZ TÜRKLER SİZİ SEVEN DOSTLARINIZIZ'

“Türkiye Cumhuriyeti'nin arzu ettiği şey, Suriye'nin bağımsız bir İslam devleti olmasıdır. İsterlerse Suriyeliler bizimle dost olurlar veyahut olmazlar. Bu onların bileceği bir şeydir. Fakat, her halde bağımsız bir Suriye İslam devleti kurulmalıdır. Fakat Fransızlar bunu istemiyorlar. Suriye'yi kıskıvrak ellerine almak istiyorlar. Bu, sizin enerjinize kalmış bir iştir. Eğer Suriyeliler isterlerse ben bunu yapacağım. Fransızlar bizimle ve Suriyelilerle dost olursa, tabii daha iyi olur. Fransızlar Suriyelileri adam yapmak istiyorlarmış. Fakat evvela kendileri adam olsunlar. Suriyeliler zeki, modern ve nazik insanlardır. Fransızların terbiyesine ihtiyaçları yoktur. Gençliğimde Şam'da bulundum. Sürgün olarak, Abdülhamit zamanında. Suriye'nin daha birçok şehirlerinde de yaşadım. Daha sonra kumandan olarak da bulundum. Bütün kabahat Osmanlı İmparatorluğu'ndadır. Balkan Harbi sonunda Gelibolu'daydım. Ben Talat Paşa'ya teklif ettim. Suriye'ye, Irak'a bağımsızlık veriniz dedim. Talat Paşa "Bunu başkasına söyleme, seni asarlar" dedi. Fakat yapılacak şey buydu. Eğer yapılsaydı bugün Türkiye, Suriye ve Irak -ki zaten kardeştirler- bugün daha samimi kardeş olacaklardı, bağımsız Suriye, Irak ve Türkiye.”

“Suriyeliler henüz olgun değilmişler. Fransızlar acaba ne zaman olgun olmuşlardır? Tarih maalesef yanlış anlaşılmıştır. Suriyeliler mükemmelen medeniyken acaba Fransızlar ne vaziyetteydi? Daha birçok meselelerimiz vardır. Fakat ve maalesef bunların ortaya konulması için kuvvet lazımdır. Biz kuvvet yapabiliriz. Türkiye kuvvetini kurmuştur. Suriye de mükemmelen kuvvet yapabilir. Fakat Suriyelilerin ellerini kollarını bağlamışlar. Çözünüz onları, koparınız o bağları! Biz Türkler, sizi seven dostlarınızız.”

https://www.abcgazetesi.com/politika/ataturkten-fransaya-suriye-dersi/haber-102753

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Diyanet İşleri Başkanı Mısıroğlu'na giderken, aykırı imam bakın ne dedi "Ya İngiliz uşağı ya da..." Türkiye, 43 milyon Euro’yu sildi, Alman yargısı unutmadı! Anadolu Ateşi afişinden de rahatsız oldular: Dansçıya boyalı sansür! Acun'un kızının adını Adnan Oktar vermiş!