Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
15 Eylül 2018 ( 54 izlenme )
Reklamlar

"Aynı gemideyiz" diyenlerin bindikleri arabalar dudak uçuklattı!

Ortadoğu gazetesi yazarı Taki Doğan, kamudaki makam araçlarına ilişkin çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı. “2018 yılı bütçe gerekçesine göre belediyeler dışında kamuda 110 bin 131 taşıt bulunuyor” diye yazan Taki Doğan, bu rakamın Almanya’da 17 bin olduğuna dikkat çekti. Doğan yazısının devamında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın bu konuda kamu kurumlarını tasarrufa çağırdığını ifade etti.

Taki Doğan’ın yazı şöyle:

“Ekonomik kriz çanları çalmaya başlayınca tasarruf önlemleri de alınmaya başlandı.

Devlet doymuyor. Devlet sığmıyor. Devlete araç-gereç yetmiyor.

Almanya'da 17 bin makam aracı varken, Türkiye'de bu sayı 120 bin.

Emniyetin, silahlı kuvvetlerin, sağlık araçlarının sayısını bilmiyorum. Belediye araçları da bu rakamın içinde değil. Hal böyle olunca Maliye Bakam Berat Albayrak tüm kamu ve kuruluşlara gönderdiği yazıyla acil olarak araç envanterini istedi. Tasarrufa önce kamunun araçlarıyla başlanacak. Çok da doğru yapılacak. Taşıt alımları ve kiralamalarına ödenen rakamlar dudak uçuklattı. Yetmiyor. Şoför istihdamı, yakıt, tamir, loş lastiği, sigorta ve vergileri de üstüne koyarsak ne kadar rakam çıkar ortaya bilinmez.

AYNI EVE 2 MAKAM ARACI!

Yıllar önce bir büyük ilimizin bir büyük üniversitesinde yönetici olarak çalışan karı koca akademisyenleri tanırdım. İki adet özel araçları olmasına da diğer araca binerek aynı yere yani aynı üniversiteye giderler, akşam da makam araçlarıyla evlerine dönerlerdi. Elbette bu bir yolsuzluk değil. Ama israfın en büyük örneği. Ne zaman ülke ekonomisi sıkışsa, daralsa tasarrufa gidilir. 20 yıl önce rahmetli Ecevit de yerli makam aracına binmişti. Yine o yazar kasa atıldığı dönemde Genelkurmay da birliklerine tasarruf paketi göndermişti. Hatırlarım bir törene generaller toplu olarak minübüsle gelmişlerdi. Sonra ne oldu? Aldıkça aldık. Aşağıda verdiğim taşıt alımları ve kira giderlerine bakın. Bu paralarla fabrikalar kurulur. Sektörde neden bu kadar araç bolluğu yok?

BU MASRAFA CAN DAYANMAZ

Medyada temsilcilik, yönetim kurulu üyeliği, ortaklık, icra kurulu üyeliği yaptım. Hiç makam aracım olmadı. Kurumlunuzun sahibi rahmetli Ufuk Güldemir'in de yoktu. Ama genel müdürler, yardımcıları, daire başkanları, yöneticiler, danışmanlar, müşavirler saydıkça sayalım. Hepsinin altında gıcır gıcır son model araçlar vardı.

Her şeyden önce bu tip bürokratların evden işyerlerine gidişini kendi araçlarıyla yapmaları gerek, isterse de toplu taşıma aracıyla gitsin. Makam aracı makamda gereklidir. Ve anonim olmalıdır. Lojman sanırım sadece Türkiye gibi ülkelerde bürokratlara verilen bonus. Devlete ait sahil kampları ve dağ evlerini başka bir yazıda anlatalım. Ama araç başlı başına bir sorun.2018 yılı bütçe gerekçesine göre belediyeler dışında kamuda 110 bin 131 taşıt bulunuyor. 4 bin 115'i yüksek öğretim kurumlarına, 7 bin 77'si özel bütçeli kurumlara, 98 bin 852'si genel idareye bu henüz 7 aylık rakam. Kiralamaların sayısı ise 300 bin. Bu harcamaya güç mü dayanır?

TRT'nin garajındaki jeepler, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesi plaka çerçevesinde ne kadar aracımız var, biliyordur. Ama ben de bilirim ki örneğin TRT Genel Müdürlüğü garajında yıllardır kullanılmayan jeep dahil makam araçları var. Durduğu yerde eskiyor. 20 Eylül'de Maliye Bakam Sayın Albayrak orta vadeli program açıklayacak. Ve devlet artık kemerleri sıkacak. Sıksın da... Bu harcamalar vergilerimizden, bütçemizden sağlanan paralarla yapılıyor... Kamuda tasarrufun yanı sıra bireysel tasarrufa da ihtiyacımız var. Yetkililer insiyatif kullanmaları halinde zaten bu tasarruf da kendiliğinden oluşur.

LÜZUMSUZSA SÖNDÜR

Askerlik yapanlar bilir... Duvarlarda yazar,- "Lüzumsuzsa söndür", "Ekmeği keserek tüket", "Suyu tasarruflu kullan" gibi... Tasarruf aileden başlar, okullarda pekişir, yetişkin olunca da kendiliğinden oluşur. Araçla başladık, lüzumsuz harcamalarla devam edelim. Açılış, kapanış, temel atma, karşılama, uğurlama, gezi, reklam, ilan, şenlik, festival, tören... Daha sayalım mı? Devir artık tasarruf devri.”

https://odatv.com/ayni-gemideyiz-diyenlerin-bindikleri-arabalar-dudak-ucuklatti-15091814.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Üsküdar Belediyesi'nin, açılışına Şentop'un katıldığı yurt binasını vakfa bedelsiz verdiği ortaya çıktı! Türk dostu Yunan belediye başkanına linç girişimi! FEMEN ve RSF'den Paris'te Erdoğan protestosu Fettah Tamince FETÖ'den beraat etti!