Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
14 Ekim 2020 ( 13 izlenme )

Azerbaycan, Ermenilerin balistik füze sistemini etkisiz hale getirdi!


27 Eylül'den beri gerilimin tırmandığı Azerbaycan-Ermenistan hattında sıcak bir gelişme yaşandı... Ateşkese rağmen Azerbaycan'ın sivil yerleşimlerini hedef alan Ermenistan'ın balistik füze sistemi etkisiz hale getirildi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında tırmanan gerilim dinmek bilmiyor… 27 Eylül’de başlayan çatışmalarda hafta sonunda Rusya’nın arabuluculuğunda ateşkes anlaşması imzalanırken, Ermenistan’ın sivilleri hedef almaya devam etmesi uluslararası kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

Çatışmaların başladığı günden beri yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği olaylarda Ermenistan başta Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti Gence olmak üzere birçok noktaya saldırmış ve onlarca insanın ölümüne sebep olurken, yüzlerce insanı yaralamış ve çok sayıda ev, bina ve aracı kullanılamaz hale getirmişti.

Ermenistan’ın sivilleri hedef alırken kullandığı balistik füze sistemi ile ilgili bir açıklama sabaha karşı Bakü’den geldi… Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ermenistan´ın, Azerbaycan’ın Kelbecer bölgesinde balistik füze sistemi konuşlandırdığı ve bu füze sisteminin Azerbaycan sivil halkını hedef aldığı belirtildi. Azerbaycan ordusu, meşru bir askeri hedef olarak füze sistemini etkisiz hale getirdi.Bakanlık açıklamasında “Ermenistan füze sistemlerinin Gence, Mingaçevir ve Azerbaycan’ın diğer şehirlerindeki sivil nüfusu ve altyapıyı hedefliyor. Azerbaycan ordusu, Ermenistan’ın 11 Ekim’de Gence’de işlediği savaş suçuna benzer başka bir olayın tekrarını engellemek ve bir füze saldırısını önlemek için önleyici tedbirler aldı. Sonuç olarak, ateşlemeye hazır duruma getirilen operasyonel-taktik füze sistemleri, meşru bir askeri hedef olarak tarafımızdan etkisiz hale getirildi” ifadeleri kullanıldı.

27 Eylül’de Azerbaycan ile Ermenistan arasında alevlenen gerilim kısa bir süre içinde savaş halini almıştı… Ermenistan ve Dağlık Karabağ, sıkı yönetim ilan ederken çatışmalarda çok sayıda insan yaşamını yitirdi.

Ermenistan haricinde hiçbir ülkenin tanımadığı Dağlık Karabağ, 532 askerin yaşamını yitirdiğini duyururken, Azerbaycan yönetimi 42 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 206 insanın da yaralandığını açıkladı. Azerbaycan, askeri tarafta yaşamını yitirenlerin ya da yaralananların bilgisini kamuoyu ile paylaşmadı.

SAVUNMA BAKANLARI GÖRÜŞTÜ

Rusya’nın geçen hafta Azerbaycan ve Ermenistan’la masaya oturmasının ardından bugün kritik bir gelişme yaşandı…

Rusya Savunma Bakanlığı Sergei Şoygu, bugün mevkidaşlarıyla konuştu. Şoygu, Ermenistan ve Azerbaycan savunma bakanlarıyla telefonda görüşürken, ateşkese uyulması konusunda tekrar uyarıda bulunduğu belirtildi.

LAVROV’DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov bugün bir açıklama yaptı.

Moskova’nın Türkiye’nin bu gerilimle ilgili tutumunu değerlendiren Lavrov, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in birçok kez gündeme getirdiği Türkiye’nin konumunu kabul etmiyoruz. Askeri çözümün masada olduğuna dair bir açıklamayı kabul etmeyeceğimiz bir sır değil” ifadesini kullandı.

27 Eylül’den beri tırmanan gerilimde tarafların sık sık masaya oturması gündeme gelirken Azerbaycan, Türkiye’nin de barış görüşmelerinde yer alması gerektiğini açıklamış ve bu konuda bastırmıştı.

COVID-19 VAKALARI ARTTI

Uluslararası Kızıl Haç Örgütü’nün Avrasya Bölgesi Direktörü Martin Schuepp, “Kurumumuz bölgede yaşamını yitirenleri almak ya da mahkumların takasını yapmak için çalışmalarına devam ediyor fakat güvenlik dolayısıyla bu çabalarımız başarısız kaldı” açıklamasını yaptı.

Öte yandan yaşanan bu gerilimin corona virüsü vaka sayılarını da etkilediği açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün sözcüsü Tarık Jasareviç, Cenevre’de konuyla ilgili açıklama yaptı. Jasareviç, bu gerilimin Covid-19’un yayılma hızını artırdığını söylerken, son iki haftada Ermenistan’da yeni vaka sayısının iki kat arttığını belirtirken Azerbaycan’da da vaka sayısının yüzde 80 arttığı kaydedildi.

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/azerbaycan-ermenilerin-balistik-fuze-sistemini-etkisiz-hale-getirdi-6079939/

Bunlar da İlginizi Çekebilir