Anasayfa
24 Temmuz 2021 ( 4 izlenme )

Bekir Pakdemirli'den sel felaketiyle sarsılan vatandaşlara: "Kendinizi korumanın yollarını arayacaksınız!"


Rize ve Artvin'de yaşanan sel felaketlerinin ardından bölgeye giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, selden etkilenen vatandaşlara "Kendinizi korumanın yollarını arayacaksınız" dedi.


Rize ve Artvin'de meydana gelen sel felaketinin ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bölgeye gitti. Artvin'in Arhavi işçesinde incelemelerde bulunan Pakdemirli, selden etkilenen bölge halkına, "Vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak" dedi.

Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı;
"Bugün de Rize, Artvin ve kuzey bölgelerinde yağış bekliyoruz. Bu yağışlar geçen günlerde aldığımız yağışlar kadar fazla olmasa da toprağın doygun olmasından dolayı tekrar vatandaşlarımızı taşkın ve sel durumlarına karşı uyarıyoruz. Hayatın normale dönmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz, yarına kadar bu çalışmaları bitiririz.

Akabinde de hem Rize hem Artvin’de hızlı bir şekilde yapılacak ihaleyle 20 kilometre kadar duvar tahkimatlarını yapacağız. Rize’de 87 taşkın koruma tesisi, Artvin’de de 67 taşkın koruma tesisi aktif şekilde çalışıyor. Eğer ana derelerde bugüne kadar yapılmış tahkimatlar olmasaydı, bölgemizde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirdik. Bu konuda tedbir almaya devam edeceğiz


"BUNLARI ENGELLEME İMKANIMIZ OLMAYACAK"

Pakdemirli, "Devlet bu kadar yatırım yapmış, bu kadar daha yapsa bunları tamamen engelleme imkanımız olmayacak. Çünkü ister istemez bu taşkınlar beklenmedik bir şey. Dün burada beklenmeyeni yaşadık ve bunlar devam edecek. Karadeniz zor bir coğrafya, küçüklü büyüklü 120 bin dere var. Bu derelerin hepsini tahkim edemeyiz. Önce vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak. En azından taşkın ve sel anlarında derelerden uzak durmanın yollarını arayacak" dedi.

https://www.aykiri.com.tr/bekirpakdemirlidenselfelaketiylesarsilanvatandaslarakendinizikorumaninyollariniarayacaksiniz/13083/

Bunlar da İlginizi Çekebilir