Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
11 Haziran 2019 ( 24 izlenme )
Reklamlar

Binali Yıldırım'dan çok konuşulacak 'ekümenik' paylaşımı


AKP'nin 23 Haziran'daki İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım, Twitter üzerinden tartışma yaratacak 'ekümeniklik' mesajı paylaştı. Yıldırım daha sonra bu paylaşımını sildi.


AKP'nin 31 Mart'ta kaybeden İstanbul Adayı Binali Yıldırım tartışma yaratacak 'ekümeniklik' mesajı paylaştı.

Yıldırım, Patrik Bartholomeos'un isim gününü 'İstanbul Rum Ortodoks Ekümenik Patrikhanesi' mesajıyla kutladı.

Gazeteci İsmail Saymaz, Twitter üzerinden "Binali Yıldırım’ın sildiği tweet. Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u Konstantinapol yapacak derken, Yıldırım ekümenikliği ilan etti" diyerek tepkisini gösterdi.

İşte o tweet:

ekumenik.jpg

Yıldırım daha sonra bu paylaşımını sildi ve yeni bir paylaşım yaptı. Yeni paylaşımında "Fener Rum Patriği Sayın Bartholomeos'un isim gününü kutlar, kendisine sağlıklı bir ömür dilerim." ifadelerini kullandı.

Fener Rum Patriği Sayın Bartholomeos'un isim gününü kutlar, kendisine sağlıklı bir ömür dilerim.

EKÜMENİKLİK NE ANLAMA GELİYOR?

Ortodoks Kilisesi’nin ekümeniklik hakkı hakkında yaşanan tartışmalar Lozan Barış Anlaşması’na kadar uzanmaktadır.

Dini konularda yazılan kitaplarda ekümenik sözcüğü iki anlamda kullanılmaktadır.

Birincisi, genel olarak Ortadoks, Protestan ve Katolik kiliselerin tek bir kilise haline gelmesidir.

Ekümenik sözcüğünün ikinci anlamı ise, Fener Rum Patrikhanesi'nin muhtar ve eşit Ortodoks kiliseleri arasında onursal önceliğidir. Fener Rum Patrikhanesi bu unvanı ile Ortodoks kiliselerinin birliğini gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Rum Ortodoks kiliseleri üzerinde simgesel bir otoritesi olan İstanbul patriği, 6. yüzyıldan beri "Ekümenik Patrik" sıfatıyla dünyadaki tüm Ortodoksların ruhani lideri kabul edilir.

Lozan Antlaşması’yla hukuki ve siyasi konumu kaldırılan bu unvanı Türkiye Cumhuriyeti tanımamaktadır.

"EKÜMENİK PATRİK" KRİZİ

2006 yılında, Papa 16. Benedikt'in, Türkiye ziyaretine sayılı saatler kala akreditasyon krizi yaşanmıştı.

Papa'nın, İstanbul ziyareti için Fener Rum Patrikhanesi'nce oluşturulan basın masasında, patrikhane tarafından hazırlanan ve üzerinde “Ekümenik Patrik” ifadesi bulunan akreditasyon kartlarının verilmesi geçici olarak durdurulmuştu.

Hilton Oteli'nin lobisinde kurulan basın masasında, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden akreditasyon kartları olanlara patrikhanenin hazırladığı akreditasyon kartları da verilmeye başlandı. Ancak Basın Yayın ve Enformasyon İstanbul İl Müdürü Necmettin Altuntaş, bu duruma müdahale ederek, bu kartların verilmesinin durdurulmasını istedi. Bunun üzerine patrikhanenin hazırladığı akreditasyon kartlarının dağıtımı bir süreliğine durduruldu.

Necmettin Altuntaş ile basın masasıyla ilgili işlemleri yürüten Amerikan Yunan Ortodoks Cemaati'nden Peder Aleksander Karloutsos, bu konu hakkında bir süre görüştüler. Altuntaş, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Bizim zaten akreditasyonumuz var, onların kart vermesinin gereksiz olduğunu söyledik” demişti.

https://halktv.com.tr/yerel-secim-2019/binali-yildirimdan-cok-konusulacak-ekumenik-paylasimi-395755h

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Atatürk Havalimanı kapanıyor! 4500 kişi işten çıkarılacak! Akit yazarı kendisini ziyaret eden Akar için de istedi: Sadece 'Reis'e değil, Akar ve Güler'e de 'gazi' unvanı verilmeli Deniz Gezmiş’in arkadaşından Rıdvan Dilmen’e yanıt! MEB’den örgün eğitime alternatif Kur'an kursları